V Ostravě má premiéru opera Bohuslava Martinů Tři přání

15. říjen 2015

Film, jazzové prvky, dadaismus i pohádkový motiv o víle, která plní přání. To všechno se snoubí v moderní opeře Bohuslava Martinů Tři přání aneb Vrtkavosti života, která má právě dnes premiéru v Ostravě. Uvádí ji Národní divadlo moravskoslezské v rámci své dramaturgické řady Operní hity 20. století. Hitem v pravém slova smyslu ale tento titul zatím v tuzemsku není. Technicky náročná opera-film se totiž dočká teprve svého třetího českého nastudování.

Svěřit svůj osud do rukou kouzelné víly nemusí být vždy to nejrozumnější rozhodnutí. To během opery Tři přání zjišťuje i ústřední manželský pár Juste a Indolenda, kteří jsou zároveň i hlavní protagonisté nově vznikajícího němého filmu. Martinů nám totiž pohádkový a trochu dadaistický příběh předkládá formou jakéhosi divadla na divadle.

„Na začátku opery se ocitáme ve filmovém studiu, kde se chystá natáčení filmu. Posléze se ten film začíná natáčet a odvíjí se před námi příběh toho filmu, což je vlastně taková zvláštní moralistní pohádka se spoustou prostředí a se spoustou fantazie a po režisérově ‚Stop!‘ dochází k pozvání na party, která se koná po premiéře. Takže je to věc, která je velice zajímavá, velice barvitá, velice nepředvídatelná,“ shrnuje režisér a zároveň ředitel divadla Jiří Nekvasil hlavní přednosti první novinky letošní sezóny.

V ní se coby dirigent představí i nový hudební šéf ostravské opery Jakub Klecker, kterého tak hned na úvod ho čekal dost náročný oříšek. „Opera-film Tři přání skýtá řadu interpretačních záludností, co se týká stylovosti. Mísí se tam dadaismus, poetismus, surrealismus, jsou tam prvky jazzu,“ vyjmenovává Klecker.

Martinů v opeře rafinovaně prolíná fikci s realitou, iluzi filmového života s životem skutečným. A jak se dozvíme, nejsou si až zas tak vzdálené. Tři přání psal v Paříži na konci 20. let minulého století, tedy v době, kdy světu ještě stále vládl němý film a jazz. A to se odrazilo také na neobvyklém nástrojovém obsazení.

„Mimo ty klasické nástroje, které divák zná z běžných představení, se tam objevuje ještě několik dalších nástrojů – flexaton, banjo, akordeon. A velkou úlohu v Martinů operách zaujímá sólo klavír,“ dodává Jakub Klecker.

Opera Tři přání aneb Vrtkavosti života má v Ostravě premiéru dnes v 18:30, a to na scéně Divadla Antonína Dvořáka.

Václav Živný (Ministr), Aleš Burda (Generál), Peter Račko (Serge Eliacin / Adolf), Marianna Pillárová (Eblouie Barbichette), Jiří Hájek (Arthur de Sainte Barbe / Juste), Petra Perla Nôtová (Nina Valencie / Indolenda), Erika Šporerová (Adelaida, služebná)
autor: Kateřina Daňková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...