V Ostravě se otevřela lávka Josefa Pleskota spojující Vítkovice s centrem města

9. červen 2023 15:11

Lávka přes Ostravici poblíž centra Ostravy je ode dneška otevřená. Stavbu navrhl Josef Pleskot. Určená je hlavně cyklistům, kteří se teď tak pohodlně dostanou z Dolní oblasti Vítkovice do centra města.

Vznikla tak nová 550 metrů dlouhá a čtyři metry široká část cyklostezky, která má asfaltový povrch a je tak vhodná i pro in-line bruslení. „Jak na kole tak pěšky se sem dostanete úplně pohodově. Lávka bude sloužit určitě i cyklistům, kteří budou pokračovat dál, protože dnes, když jedete z centra Ostravy na Jih, pojedete tudy. Určitě to byl velký chybějící kus infrastruktury, který jsme otevřeli,“ říká primátor Ostravy Jan Dohnal (ODS).

Objekt tvoří dvě zavěšená pole lávky přemosťující železniční vlečku a řeku Ostravici. Chodci na ní mohou cítit jemný pohyb. „Lávka je subtilní, ocelová a jako taková se samozřejmě dá rozkmitat. Ale ty kmity, které i cítíme, nejsou tak nebezpečné, aby nějak ohrožovaly provoz,“ ujišťuje ředitelka jedné ze stavebních společností Gabriela Šoukalová.

Střední pylon je vysoký 28 metrů

Při bočním pohledu má tvar písmene A a střední pylon je vysoký 28 metrů. Při pohybu po lávce lidé vidí na vysokou pec, což bylo záměrem architekta. Kvůli blízkosti řeky a biokoridoru bude lávka nasvětlena způsobem připomínajícím měsíční svit.

Původně se se zprovozněním lávky počítalo už na podzim, ale kvůli komplikacím na stavbě se dokončení zpozdilo. Stavba stála přes 103 milionů korun bez DPH.

Spustit audio

Související