V ostravské fakultní nemocnici začali testovat cyberknife

23. květen 2010
Zprávy , Zprávy

V onkologickém centru Fakultní nemocnice Ostrava brzy zprovozní první pracoviště svého druhu v republice. Jde o kybernetický ozařovač pro léčbu nádorů v dosud velmi špatně přístupných místech lidského těla. Například v plicích, slinivce nebo mozku. Cyberknife, jak se špičková technika za 200 miliónů korun nazývá, je teď ve fázi testování.

Jde o složité zařízení ve dvou sálech. První je ovladovna s počítači a monitory, ve druhém sále jsou kamery, senzory, ramena ozařovače, speciální lehátko a kdoví co ještě. Nad tím vším bunkr za 35 milionů korun. Vlastně je to taková malá atomová elektrárna.

„Pod nohama nám tady vede přes 160 kabelů, které vlastně umožňují veškeré propojení a komunikaci. Jelikož robot, který drží urychlovací soustavu, je jeden a zároveň druhý robot, stejné robotické rameno, drží stůl - tito dva roboti spolu musí neustále komunikovat,“ vysvětluje laborant a technik Lukáš Knybel.

Lukáš Knybel patří do pětičlenného týmu lidí, kteří jako první u nás s robotickým nožem pracují. Školení měli v Americe u výrobce a také v Lille, kde přístroj mají.

Než začne přístroj léčit pacienty, musí ho řádně otestovat. Musí se s ním naučit dělat. „Ozařování se testuje na různých takových fantomech, jak se tomu říká. Jsou to taková akvária s vodou a částečně i na pohyblivých modelech. Máme třeba umělé plíce - takovou bednu, která se hýbe nahoru dolů a to měříme. Takže i na takovýchto jakoby speciálních zařízeních, která jsou pro to určena,“ upřesňuje přednosta onkologické kliniky David Feltl.

Testování potrvá ještě měsíc a potom budou mít šanci i lidé dosud prakticky neléčitelní.


Čtěte také: Ostravská fakultní nemocnice má unikátní robotický ozařovač

Poslechněte si: Přednosta onkologické kliniky David Feltl rozhlasové Lékárně představuje cyberknife

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio