V ostravské zoo můžete vidět mláďata lamy alpaky
Zoologická zahrada Ostrava se pochlubila novými přírůstky. Ve stádě lam alpak přibyla dvě mláďata, která můžete pozorovat od jejich prvních krůčků. Poblíž se také často zdržují samice pávů, z nichž některé také pečují o svá mláďata.
Obě mláďata lamy alpaky jsou samičky, první přišla na svět 31. května, druhá 2. června. Mláďata lam, stejně jako většiny ostatních kopytníků, jsou krátce po porodu schopna vstát a následovat svou matku.
„Přestože první krůčky bývají na vratkých nožkách nejisté, netrvá dlouho a malé lamy už sebejistě pobíhají po výběhu,“ říká mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.
V ostravské zoo se lamy rozmnožují pravidelně a podařilo se zde odchovat desítky mláďat. Lamy alpaky pocházejí z Jižní Ameriky a jedná se o zdomácnělou formu divoce žijících lam. Alpaka byla vyšlechtěna pro jemnou a hřejivou vlnu.
Kromě lamích mláďat můžete poblíž jejich výběhů pozorovat také paví samice, jak vodí svá mláďata. Pávi korunkatí žijí v areálu zoo volně.
„Mláďata hrabavých jsou po vylíhnutí již značně vyspělá, brzy opouštějí hnízdo a sama sbírají potravu. Přitom následují matku, která je střeží před predátory,“ dodává mluvčí zahrady.
Pávi pocházejí původně z teplejších oblastí Indie, Pákistánu a Srí Lanky, bez problémů ale snášejí i zimní období našeho pásma.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.