V ostravské zoo přišla slonice o konec chobotu

4. květen 2008
Zprávy , Zprávy

Jedna ze dvou slonic, které nedávno získala ostravská zoo ze severoirského Belfastu, přišla o konec chobotu. Ošetřovatelé přesně netuší, jak ke zranění mohlo dojít. Postižená slonice ale bude v pořádku, léčba probíhá úspěšně.

Zranění mladší ze dvou nových slonic objevili ošetřovatelé při pravidelné kontrole zvířat před dvěma týdny, kdy si všimli, že Vishesh má krvavý konec chobotu. Při důkladnější kontrole pak zjistili, že jí konec chobotu dokonce zcela chybí.

Pracovníkům zahrady se nikde nepodařilo nalézt místo, kde mohlo ke zranění dojít. Úraz se navíc stal v té době v jediném skrytém místě za zdí, které ještě tehdy nebylo monitorováno kamerou.

"Jediným smysluplným vysvětlením se jeví, že konec chobotu ukousla starší slonice - matka Johti. Předpokládáme, že se tak stalo spíše neúmyslně při příjmu krmiva, svou roli ale mohla sehrát i nedávno proběhlá výměna zubů u Johti nebo i občas pubertální chování dorůstající dcery," řekl mluvčí ostravské zoo Stanislav Derlich.

Postižená slonice Vishesh zpočátku nemohla přijímat potravu, protože její chobot - v podstatě její ruka - byl velmi bolestivý. Proti svým dosavadním zvyklostem se však naučila přicházet k hrazení a nechala se svými ošetřovateli krmit a napájet přímo do tlamy. I konec chobotu si nechávala ostříkat vodou a promývat dezinfekcí. Vcelku dobře snášela i injekční aplikaci antibiotik.

V současné době si již nezasvěcený pozorovatel možná ani nevšimne, jaký handicap slonice má. Definitivní zhojení rány na chobotu však bude probíhat ještě dlouhou dobu.

"Zranění, která si způsobují sloni navzájem, nejsou jevem zcela neobvyklým. V předloňském roce kupříkladu došlo k prokousnutí chobotu jiné z našich samic Jumby samicí Suseelou - po úspěšném veterinárním zákroku dnes Jumbo chobot bez problému plnohodnotně užívá," dodal Derlich s tím, že ke zraněním chobotů slonů dochází také v přírodě.

autor: tif
Spustit audio