V ostravském divadle stále panuje napětí

1. červenec 2009

Situace v ostravském Národním divadle moravskoslezském je stále napjatá. K dnešnímu dni zrušilo vedení divadla Dětské operní studio, v jehož čele 15 let stála Lenka Živocká.

Vedoucí Dětského operního studia Lenka Živocká před nedávnem upozornila na údajně nestandardní vztahy bývalého ředitele divadla Luďka Golata k mladistvým členkám studia. (Čtěte: Odvolaný ředitel divadla čelí další kritice)

Dnes již Dětské operní studio neexistuje. Nový dramaturgický plán nenabízí příležitosti dětským zpěvákům, vysvětlila nečekané rozhodnutí Miroslava Hercíková, která je dočasně pověřená řízením divadla.

"Zbývají tady ojedinělé stafáže a jedna zpívaná role v opeře Kouzelná flétna. To budeme všechno řešit smluvně i se zajištěním dozoru na všech představeních," upřesnila Hercíková.

Dalším důvodem, který Hercíková uvedla, je skutečnost, že po dobu divadelních prázdnin studio nevykazuje žádnou činnost. "Proto jsme paní Živocké navrhli ukončit dohodu o pracovní činnosti k 30. červnu. Paní Živocká sama jako korepetitorka končí pracovní poměr dohodou k 17. říjnu, protože nastupuje do starobního důchodu," dodala Hercíková.

Zprávou o zrušení operního studia byli dnes zaskočeni jak rodiče tak děti. Moc mě to mrzí, říká jedna z matek Jana Burišová. "Dcera do toho studia chodila deset let a byla tam velmi spokojená," dodává.

Na dotaz, zda nemůže mít zrušení studia souvislost s kritikou odvolaného ředitele Luďka Golata, reaguje Miroslava Hercíková takto: "Může to mít nějakou souvislost. Slyšela jsem, že šéf Dohnányi se vyjádřil, že se nechce dostat do podobných problémů jako pan Golat, takže chce ochránit sám sebe i případné dirigenty, režiséry."

Ze zrušení studia nemá radost ani náměstek ostravského primátora Lubomír Pospíšil. "Samozřejmě bychom byli neradi, kdyby se tam zase vyhrotily vztahy. Myslím, že děláme všichni všechno pro to, aby se celá situace uklidnila. Opravdu, toto vnímám jako velmi nepříjemnou informaci," řekl náměstek.

Jde-li o skutečně definitivní tečku za patnáctiletou úspěšnou érou Dětského operního studia, to ukážou další dny.

autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu