V Poodří zjišťují počty žab a ptáků jen pomocí zvuků. Jak tento akustický monitoring probíhá?

26. květen 2020

Poznáte jednotlivé druhy žab anebo ptáků, a to pouze na základě zvuků? Pracovnice Správy Chráněné krajinné oblasti Poodří ano. Veškeré poznatky pak sdílejí v rámci národního monitoringu živočichů.

Pracovnice CHKO zjišťují velikost populace jednotlivých živočichů v Poodří pouze na základě zvuků. Jde o takzvaný akustický monitoring a v Poodří ho provádějí třikrát ročně, pravidelně třeba v Polanské nivě.

Kuňka obecná

„Akustický monitoring je způsob sledování živočichů, tady konkrétně obojživelníků a ptáků, podle hlasových projevů,“ vysvětluje ornitoložka Ivona Kneblová. „Tady je perfektní lokalita, protože máme docela malé a různorodé rybníky, takže se tady vyskytuje hodně živočišných druhů,“ dodává.

Monitoring žab provádějí pracovnice a pracovníci CHKO Poodří s příchodem večera, kdy tito obojživelníci začínají být více aktivní. „Pro akustický monitoring je to důležité, abychom jich slyšeli co nejvíce,“ vysvětluje Klára Herzogová ze Správy CHKO Poodří. „Vybereme si vhodné místo, kde je jich slyšet nejvíce, budeme stát a poslouchat,“ dodává.

Slyšet jsou kuňky obecné, přidávají se skokani skřehotaví. „Úbytek tady zatím není, populace jsou zhruba stejné jako v minulosti. Ale pokud přijde sucho, tak bude hůř,“ uzavírá pracovnice CHKO.

autor: Tomáš Pika
Spustit audio

Související