V zahradě krnovské synagogy stojí vagón. Symbol, který poslouží i kultuře

26. duben 2021

Památku obyvatel, kteří v minulém století museli opustit Krnov – ať už během světových válek nebo po nich, bude připomínat prázdný železniční vagón. Ten nově stojí na zahradě krnovské synagogy a kromě symbolické roviny bude sloužit i jako pódium pro různé kulturní akce.

„Je to takový unikátní projekt, který nás těší. Rozhodli jsme se vagón využít jako multifunkční prostor s trvalou připomínkou na všechny, kteří byli nuceni opustit nebo prostě opustili Krnov po kolejích. Ať to byli Židé, Slezané, Řekové, Němci,“ říká v rozhovoru Tomáš Sedlák.

Vyřazený vagón objevili na krnovském nádraží. Složitosti kolem přesunu řešili také spolu s kolegy z osoblažské úzkokolejky. Teď přijdou na řadu úpravy vozu, aby mohl sloužit kulturním akcím.

„Těším se, že zatravněný prostor před vagónem a také prostor před synagogou bude sloužit jako odpočinková zóna. Lidé budou moci posedět na lavičkách nebo sledovat divadelní představení a koncerty nebo i filmové promítání,“ plánuje Sedlák.

Vagón v zahradě synagogy. Krnov
autor: Klára Kohutová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.