Vedení Frýdku-Místku čelí kritice za to, že prodává příliš drahou dezinfekci

4. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Automat na desinfekci ve frýdecko-místecké hale Polárka

Pět automatů na dezinfekci rozmístil po městě Frýdek-Místek. Devadesátimililitrové balení v nich lidé pořídí za 70 korun. Radnice ale hlavně na sociálních sítích čelí kritice, že je drahá. Dezinfekci vyrobila městská firma Frýdecká skládka. A primátor oponuje, že do nákladů museli promítnout i pořízení plničky či obalů.

Paní Šárka je překvapena malým balením, ale je ráda, že dezinfekci má. V drogerii u domu, kde bydlí, ji podle ní nemají a v lékárně je ještě dražší. „Sto mililitrů stojí 150 korun v lékárně,“ říká paní Šárka.

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) vysvětluje, že nápad na automaty vznikl před dvěma týdny, kdy se Frýdecké skládce podařilo od výrobce sehnat větší množství dezinfekce. A rozhodli se nabídnout i veřejnosti.

„Svoji dezinfekci, kterou měli k vlastní práci, jí balí do něčeho menšího, aby si to lidé mohli koupit. Ne každý je mladý chemik, který si umí doma udělat dezinfekci, případně je spousta lidí, co nemá důvod si kupovat pětilitrové balení. Takže tady opravdu za dobrotu na žebrotu,“ říká primátor.

Desinfekční Anti-covid nabízí Frýdek-Místek lidem prostřednictvím automatů

Podle něj je cena přiměřená. Říká, že do ní museli promítnout i třeba náklady na plničku, kterou skládka neměla, či obaly. „A teď to někdo začne kritizovat, že je to drahé. Tak to mi přijde opravdu strašně nefér. Tady se snaží každý pomáhat a někdo do toho jenom plive a škodí. Tak, když je to tak drahé, proč to někdo nezkusí vyrobit levněji?“ ptá se primátor.

Dezinfekce se běžně neshání snadno. Podle zjištění Českého rozhlasu ji ale nabízejí například na benzinové pumpě na kraji Frýdku-Místku, je ale v třílitrových barelech. Na levnější dezinfekci narážíme i v jedné drogerii v centru Místku. „Ta základní složka je určitě stejná. Nechci soudit, co je dražší. My jsme schopni teď prodávat sto mililitrů za 50 korun,“ říká spolumajitel drogerie Robert Adamec s tím, že dezinfekce mají dost.

Čtěte také

Opoziční zastupitel Petr Korč (Naše město FM) míní, že město by mělo cenu dezinfekce přehodnotit: „Určitě nemůžeme kritizovat snahu dezinfekci zajistit, ale v dnešní době, kdy se dá sehnat i na běžném trhu levněji, tak by město mělo upravit i tuto cenu.“

Podobně reagoval i zastupitel Jakub Tichý (Piráti). „Samozřejmě kvituji, že město takovou možnost pro občany zajistilo, na druhou stranu mi to skutečně přijde zbytečně drahé,“ uvedl Tichý.

Primátor říká, že pokud se podaří sehnat levněji vstupní suroviny nebo se najde jiná technologie balení s levnější plničkou, zlevní se i dezinfekce.

Spustit audio

Související