Vodní záchranáři čekají na peníze z kraje a okolních měst
Vodní záchranáři z Těrlické přehrady chtějí lepší podmínky pro svou práci. Měsíčně zasahují asi padesátkrát. Ošetřují zranění rekreantů, dopravují na břeh převrácené jachty a lodičky, pomáhají plavcům, kteří přecenili svoje síly.Jako základna jim slouží místnost o ploše 12 metrů čtverečních.
Pronajatá místnost o rozměrech tři krát čtyři metry slouží pro všechno - jako dispečink, ošetřovna, částečný sklad materiálu i jako místo odpočinku. Jak upozorňuje předseda těrlické místní skupiny vodních záchranářů Jan Siuda, luxus to rozhodně není. "Nemůžeme ani pořádně uskladnit věci. V momentech, kdy přijdou záchranáři mokří, když zasahujeme v nepříznivém počasí, nemáme to kde usušit. Je to opravdu špatné."
Místnost nemá ani vlastní sociální zařízení. Jako základna by mohl sloužit nevyužívaný objekt na břehu přehrady. Za půl milionu korun. Peníze záchranáři nemají. S financováním je to složité. Přestože jsou členy integrovaného záchranného systému, od kraje ještě nikdy peníze nedostali, říká Jan Siuda. "Na kraji jsme jednali osobně, v loňském roce jsme dokonce na jeden vypsaný grant poslali žádost, bohužel nedostali jsme nic."
Na kraji jednali vodní záchranáři i letos. Peníze ale nebudou. Jednání je jedna věc a žádost věc druhá, říká mluvčí krajského úřadu Šárka Swiderová. "Peníze se průběžně rozdělují a termíny pro podávání žádostí už jsou v podstatě pryč, takže ani vodní záchranné službě nepomůžeme, ale my tady žádnou žádost nemáme."
Záchranáři musejí spoléhat na pomoc velkých měst nedaleko přehrady. Především Karviné a Havířova. Zdali tamní zastupitelé uvolní peníze na zakoupení základny, bude jasné v polovině září.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Írán reagoval velmi slabě, okomentoval Trump útok v Kataru. V zemi se nachází přes 60 Čechů
-
Silná bouřka vyvracela stromy. Hasiči evidují celkem 610 výjezdů po celém Česku, nadále zasahují
-
Vojenské řešení neexistuje, někdy to ale nejde jinak, komentuje útok USA na Írán exdiplomat Žantovský
-
Většina ropy skrz Hormuzský průplav vede do Asie. Uzavření není v zájmu Íránu, říká odborník