Výcvik psů norníků rozdělil odbornou veřejnost

31. říjen 2005
Zprávy , Zprávy

Ochránci zvířat brojí proti honům na lišky a kontaktnímu výcviku psů. Například nácvik norování s živou liškou odporuje zákonu o ochraně zvířat, který ho považuje za týrání. Myslivci ale jejich námitky nesdílejí. Výcvik norníků tak rozdělil odbornou veřejnost na dva nesmiřitelné tábory.

Myslivci jsou přesvědčeni, že bezkontaktní norování, kdy se zvířata setkají pouze přes kovovou mřížku nebo vůbec, psa dostatečně nepřipraví. Předseda Okresního mysliveckého spolku Ostrava Bedřich Krčmář proto odmítá námitky ochránců zvířat.

"Bezkontaktní norování - pokud tohle někdo považuje za přípravu toho psa pro vlastní lov, tak se mýlí, protože to pak končí tak, že ta liška je chytřejší než pes a nedopadne to zrovna dobře," vysvětluje Krčmář. Dodal, že výcvik loveckého psa je finančně i časově náročný. Prvním předpokladem je naprosté zvládnutí poslušnosti, potom přicházejí na řadu dovednosti.

Logo

Místopředseda organizace Svoboda zvířat Jan Lorenc ale upozornil, že bezkontaktní norování je běžné i v jiných zemích. "Myslivci si v tomto vyžadují výjimku ze zákona na ochranu zvířat, kde se vysloveně zakazuje cvičit zvíře na jiném zvířeti." Ochránci zvířat poukazují na studie, které potvrdily, že právě kontaktní norování zákonu odporuje, protože při něm dochází k týrání zvířat. "Tento výcvik kontaktního norování znamená zejména pro lišku velký stres," dodal Lorenc.

Bedřich Krčmář z mysliveckého spolku pak dodal, že na nové předpisy si myslivci těžko zvykají. Řada z nich proto už dnes jezdí na zkoušky do zahraničí - do zemí, kde je výcvik založený na setkání norníka s liškou běžný.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio