Vzácný pokojový orloj Jana Maška je složen z dvou a půl tisíce součástek vlastní výroby
Ostravské muzeum uchvátí návštěvníky různými vzácnostmi, ale taková cennost, jakou je historický pokojový orloj Jana Maška, se hned tak někde nevidí. Jde o unikát vyrobený amatérským astronomem a technikem v první polovině minulého století.
Orloj skrývá mohutná a vysoká pseudobarokní vyřezávaná skříň. V ní jsou přesná soukolí, ciferníky, kalendář, ale taky třeba švýcarský hrací strojek, který návštěvníka umí oblažit osmi operními melodiemi.
U Maškova orloje byste v muzeu mohli strávit doslova hodiny. Dodnes je funkční a plně v chodu, ostatně údržba soustrojí zůstala v rodině.
Související
-
Deset tisíc knoflíků a žádný stejný. Ostravské muzeum opatruje unikátní sbírku
Prý byste nenašli dva stejné. Knoflíky nejrůznějších tvarů, velikostí a materiálů sesbíral a pečlivě roztřídil páter Josef Slavíček, který působil mj. na Novojičínsku.
-
Ostravské Muzeum hraček Radka Čižmáře zve na novou výstavu minihraček z vajíček
Muzeum hraček v Ostravě se stalo rájem pro malé i velké návštěvníky s hravou duší. Ti se sem opakovaně vracejí, i po přestěhování na novou adresu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.