Zapomenutá tajemství třinecké kolonie Kanada odhaluje nová kniha Jiřího Jíchy

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Napsal Jiří Jícha

V místě, kde za první republiky žili pohromadě Češi, Poláci, Němci a Židé, má kořeny jeho rodina. Kdysi výstavní čtvrť dostala jméno po namáhavé dřevorubecké práci prvních stavitelů kolonie, kteří si museli z pozemků vytahat obří pařezy.

Jiří Jícha už má prošedivělé vlasy a pár šedin mu při pátrání po dějinách kolonie Kanada ještě nejspíš přibylo. Na knížce pracoval dva roky a důvod je vlastně prostý. Chtěl, aby jeho potomci poznali kořeny místa, kde rodina žila.

„Děti se mne neustále ptaly, jak to bylo s mým otcem, s mými prarodiči. A z celého mého pátrání po osudech rodiny se vynořovala otázka – jak to bylo se založením kolonie Kanada,“ vzpomíná Jícha.

Listování knihou Jiřího Jíchy o zapomenuté historii kolonie Kanada

Jiří Jícha strávil hodiny v archivech a na matrikách. Z dávných dokumentů si pomalu vytvářel obrázek pulzující kolonie, kde byla škola, hospoda a srdečná nálada. „Bylo to místo, kde všichni drželi pohromadě. Bylo to místo, kde pohromadě žili Němci, Poláci, Židé...,“ vyjmenovává Jícha.

Po válce se ani kolonii Kanada nevyhnul odsun Němců. Jiří Jícha z historických pramenů spočítal, že z Kanady bylo po roce 1945 odsunuto 80 lidí. „Po osvobození řádily na Kanadě Rudé gardy, které dokonce obyvatele, kteří tam zůstali, se zbraní v ruce nutily, aby opustily domy,“ popisuje.

Pan Jiří Jícha je letitý policista, který je zvyklý pátrat, třídit důkazy. To vše mu při práci na knize pomohlo. V pátrání po historii třinecké Kanady chce pokračovat. A moc uvítá, pokud mu někdo poskytne dávné fotografie a materiály.

Listování knihou Jiřího Jíchy o zapomenuté historii kolonie Kanada
Spustit audio
autor: ada

Odebírat podcast

Související