Ze silnice smrti bude bezpečná dálnice. D48 má být hotová do čtyř let

30. červen 2017
Zprávy , Zprávy

Vůbec poprvé v kraji stavební dělníci přestavují stávající silnici na dálnici. Mezi obcemi Rybí a Rychaltice přibude téměř 12 kilometrů dálnice D48. Postup prací stavebních firem přitom předpokládá zachování silničního provozu. A to se neobejde bez omezení a krátkodobých objížděk.

„Tato stavba mi silně připomíná modernizaci úseků na dálnici D1 Praha – Brno z důvodu vysoké dopravní intenzity,“ říká při pohledu na nepřetržitý proud aut Radim Čáp, ředitel dopravní divize společnosti Metrostav.

V pracovní dny projede mezi Novým Jičínem a Příborem až 20 tisíc vozidel. Teď mají řidiči k dispozici čtyři pruhy. Zůstane to tak do konce roku. Po Silvestru už začnou práce přímo na silnici. Poprvé v kraji se bude dálnice budovat za provozu na původní komunikaci.

„Budeme stále využívat hlavní trasy, akorát pouze v jedné polovině. Pouze jeden jízdní pás bude využíván v systému 1+1. Předpokládáme omezení rychlosti a předpokládáme, že tranzitní těžkou dopravu převedeme na Ostravu,“ dodává Čáp.

„Náročnost bude dána i tím, že to není úplně celistvé, že bychom třeba rozšiřovali jen pravou nebo levou stranu. Jsou úseky, kde se střídá, jinde to zase rozšiřujeme na obou stranách. To znamená tak, aby stavba ekonomicky vyšlo co možná nejlépe, ale zároveň aby splňovala požadavky, které od ní potřebujeme,“ vysvětluje generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.

Čtěte také

Během stavby ale budou dělníci muset silnici čas od času úplně uzavřít. Auta tak budou jezdit přes okolní obce.

„Samozřejmě určitě to ovlivní život v Příboře, protože určitou dobu budou auta jezdit i přes město. Byť budou obslužné vybudovány komunikace. Ale víme, jací jsou řidiči, takže určitě přes Příbor bude ta dopravní vytíženost daleko větší,“ krčí rameny místostarostka Příbora Dana Forišková (KDU-ČSL).

Slavnostní zahájení stavby D48

Přesný harmonogram objížděk dostane radnice v následujících týdnech. Stavební firmy ale slibují, že uzavírek bude co nejméně. Dálnice D48 by měla být hotová nejdříve za tři roky na podzim.

autor: Michal Polášek
Spustit audio