Žerotínský zámek je nepřehlédnutelnou stavbou v historickém centru Nového Jičína
Zámek nese název po významném rodu Žerotínů, kteří jej přestavěli a vtiskli mu tak jeho současnou podobu. Několik posledních desítek let je Žerotínský zámek sídlem Muzea Novojičínska, kde mimo jiné najdou návštěvníci expozice věnované historii města a také zdejší dlouhé tradici výroby klobouků.
Klobouk Tomáše Garriqua Masaryka, Jana Nerudy, Petra Bezruče nebo také manšestrová čepice Emila Zátopka. I ty se vedle stovek dalších klobouků a pokrývek hlavy vyjímají v jedné z expozic Muzea Novojičínska. Do Žerotínského zámku v Novém Jičíně, kde muzeum sídlí, nahlédneme s historikem Zdeňkem Orlitou a archeologem Alešem Knápkem.
Související
-
Před 220 lety začala v Novém Jičíně výroba klobouků, buřinek, čepců nebo přileb
Předchůdcem současné firmy Tonak byla rodinná firmy Hückel. Její základy vznikly v roce 1799. Letos by se do Nového Jičína mohla vrátit busta zakladatele firmy.
-
Mezi novojičínská lákadla se zařadila unikátní expozice o...
Mezi pověstná lákadla města Nový Jičín patří kromě unikátní kolekce klobouků také Expozice generála Laudona, která byla v návštěvnickém centru v Novém Jičíně otevře...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.