Žerotínský zámek je nepřehlédnutelnou stavbou v historickém centru Nového Jičína

16. červenec 2022

Zámek nese název po významném rodu Žerotínů, kteří jej přestavěli a vtiskli mu tak jeho současnou podobu. Několik posledních desítek let je Žerotínský zámek sídlem Muzea Novojičínska, kde mimo jiné najdou návštěvníci expozice věnované historii města a také zdejší dlouhé tradici výroby klobouků.

Klobouk Tomáše Garriqua Masaryka, Jana Nerudy, Petra Bezruče nebo také manšestrová čepice Emila Zátopka. I ty se vedle stovek dalších klobouků a pokrývek hlavy vyjímají v jedné z expozic Muzea Novojičínska. Do Žerotínského zámku v Novém Jičíně, kde muzeum sídlí, nahlédneme s historikem Zdeňkem Orlitou a archeologem Alešem Knápkem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.