Život bez uhlí? Domácnosti se bez něj obejdou už v roce 2030, průmysl o osm let později
Rok 2038. To je podle státní Uhelné komise termín pro konec využívání uhelných zdrojů v Česku. Jedním z regionů, kde se bez uhlí neobejde ani vytápění domácností, je Moravskoslezský kraj. Ten už spočítal, že konkrétně u dálkového vytápění nemusí uhlí potřebovat už v roce 2030. Ale za cenu miliardových investic.
Ruchy na šachtách už pomalu končí, stejně tak jako těžba uhlí na Karvinsku. A vedle toho nutnost snižování emisí, potvrdil náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS) chystané změny.
Spalování biomasy nebo důlních plynů nestačí, celé Ostravsko potřebuje ročně kvůli energetice miliony tun uhlí. Nahradí to do deseti let podle něj pouze plyn.
Čtěte také
„Když spálíme v kraji veškerý odpad, veškerou zeleň, která tady vyroste, když spálíme veškerý metan, který je v dolech, tak nahradíme pouze 500 tisíc tun uhlí, což je zhruba jedna čtvrtina toho, co se na vytápění používá,“ upřesnil Unucka.
Centrální vytápění se týká v regionu větších měst i desítek vesnic. Odklon od uhlí bude stát podle krajské studie miliardy. „Budeme potřebovat doplnit plynové zdroje, bez kterých není možné zajistit vytápění,“ dodal náměstek hejtmana.
Konec uhlí znamená ale také mnohem větší spotřebu elektřiny. A nutné vybudování nových masivních přípojek, se kterými počítá třeba ostravská huť. Anebo Třinecké železárny.
„Transformace našeho podniku a vypořádání se s ní bude tak rychlé, jak efektivní a rychlá bude i dotační podpora z Evropské unie a od státu,“ poznamenal generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.
Moravskoslezský kraj spoléhá na to, že patří mezi tři v tomto směru nejvíce postižené uhelné regiony, kam by mělo podle Uhelné komise směřovat až 100 miliard korun v dalších letech.
Související
-
Nekomínové emise. Velké hutě v kraji slibují jejich snížení o desítky tun
Snížení fugitivních emisí o desítky tun slibují obě velké hutě v kraji. Jde o úniky prachu jinudy než komíny. Tedy například při převozu a manipulaci s prašnými materiály.
-
DIAMO chce urychlit likvidaci nebezpečné hořící haldy v Ostravě
Více než 300 stupňů Celsia pár metrů pod povrchem. Tak to vypadá na ostravské haldě Heřmanice, která patří ve městě k největším ekologickým zátěžím.
-
Vítkovice Heavy Machinery jdou do prodeje, odhad ceny je 1,3 mld.
Ve výběrovém řízení se prodávají obří výrobní haly i se strojním vybavením na více než 50 hektarech pozemků. Odhadní cena činí 1,3 miliardy korun.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie nemá šanci zabránit útokům vlků samotářů. Sledovat všechno dění na sítích nelze, říká Kraus
-
Počet obětí útoku na trzích v Magdeburku stoupl na 5. ‚Útočník je islamofob,‘ oznámila ministryně vnitra
-
Půl milionu lidí se může ocitnout v zimě bez tepla. Z krize v Moldavsku bude těžit Rusko
-
Otrávenému Ficovi začínají po třetině volebního období ubývat věrní koaliční poslanci i podpora voličů