Zoo Ostrava má za sebou velké kočičí stěhování

5. květen 2017
Rys karpatský

V minulých týdnech zažili chovatelé v ostravské zoologické zahradě velké kočičí manévry, při nichž se stěhovalo celkem šest koček – tři do zoo a tři ze zoo.

Do zoo byla dovezena samice levharta cejlonského, samec servala a samice kočky slaništní. Ze zoo pak odcestovala loňská tři mláďata rysa karpatského.

„Tříletá levhartí samice byla dovezena z francouzské Zoo Maubeuge. Měla by být nadějí na pokračování ostravského chovu těchto impozantních šelem. Jedná se o nejdelší nepřetržitý chov levhartů cejlonských na světě mimo Srí Lanku. Trvá už od roku 1977. Poslední mláďata se zde však narodila před devíti lety,“ uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Podle ní chovatelé doufají, že se brzy mláďat této vzácné kočky opět dočkají. Zatím se samice zabydluje v Pavilonu indických zvířat. Jakmile u ní nastane říje, přistoupí chovatelé ke spojení se s chovným samcem.

Samice levharta cejlonského

V ostravské zoologické zahradě také můžete vidět nový pár servalů, od kterého chovatelé očekávají mláďata. Nová dvojice nahradila servaly, kteří v ostravské zoo pobývali od roku 2011, ale nikdy se nerozmnožili.

„K roční samičce, kterou jsme získali ze Zoo Olomouc již na konci ledna 2017, jsme začátkem dubna přivezli stejně starého samečka z německého Tierparku Aachen. Původní pár byl z Ostravy převezen do Zoo Schmiding v Rakousku,“ dodala Nováková.

Kočka slaništní

V ostravské zoo se také seznamují samice a samec jihoamerické kočky slaništní. Také u tohoto nově sestaveného páru zoo očekává potomky.

Pár rysů je opět bez mláďat

Chovný pár rysů karpatských je ve výběhu opět sám bez mláďat. V polovině dubna byla na doporučení vedoucího Evropské plemenné knihy odvezena téměř roční mláďata.

„Dvě samičky tohoto zástupce ohrožené fauny České republiky našly svůj nový domov ve švýcarské Zoo du Bois du Petit-Château a sameček v italské Parco Zoo Falconara. Jednalo se o první úspěšný odchov mláďat nově sestaveného páru. Věříme, že budou následovat další,“ uzavřela mluvčí ostravské zoo.

  • Zpráva
  • zvířata
  • příroda
  • zoo
  • Ostrava
  • kočkovité