777 dní čekají v průměru na novou práci nezaměstnaní v Moravskoslezském kraji

17. říjen 2023 12:00

Velká část nezaměstnaných je v Moravskoslezském kraji bez práce velmi dlouhou dobu. Jak vyplývá z aktuální statistiky, téměř 40 procent čeká na volné místo déle než rok. Je to více než v jiných krajích. Právě dlouhodobě nezaměstnaným pomáhají například veřejně prospěšné práce.

Bruntálsko a Karvinsko. Tam se veřejně prospěšné práce využívají nejvíce v Moravskoslezském kraji. Od začátku roku jenom v těchto dvou okresech vzaly do ruky lopaty, hrábě a smetáky přes čtyři stovky nezaměstnaných.

Dlouhodobou nezaměstnanost ukazuje jednoduché číslo. Průměrná doba, po kterou jsou nezaměstnaní v evidenci úřadu práce. Není malé. „Průměrná doba setrvání všech uchazečů v evidenci krajské pobočky v Ostravě dosáhla 777 dní, přičemž to  bylo více, než činil celostátní průměr, a to o celých 287 dní,“ potvrzuje Vladana Purdeková z krajské pobočky úřadu práce v Ostravě.

Déle než rok je v Moravskoslezském kraji bez práce 39 procent nezaměstnaných. Déle než dva roky je to 25 procent, to znamená každý čtvrtý. I když jsou to podle úřadu práce vysoké podíly, před rokem anebo ještě dříve byla čísla vyšší. „Dlouhodobá nezaměstnanost je dokonce nižší než před deseti lety a to v tom období bylo dokonce více než jednou tolik nezaměstnaných osob,“ dodává Purdeková.

Kromě dlouhodobých jsou v Moravskoslezském kraji i nezaměstnaní, kteří se na úřadu práce zdrželi naopak jenom chvíli. Necelá třetina našla zaměstnání do tří měsíců.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související