A proč ne
Zásahy člověka do přírody toho zpravidla moc dobrého nikdy nepřinesly. Občas se ale objeví výjimka.
Dějí se to věci na tomhle světě. Tuhle jsem se v novinách (středeční MfD) dočetl, jak se v Americe likvidují staré vagóny newyorského metra. Shazují se do moře! Zbavené všeho, co obsahuje nebezpečné látky, vytvářejí umělé útesy.
V první chvíli jsem jen nevěřícně kroutil hlavou a říkal si něco o ekologických barbarech, ale když jsem četl dále, byl jsem překvapen mile. Ve vagónech se totiž zabydlely ryby a jak se zdá, mají to tam rády. Počet druhů v dané oblasti dokonce výrazně stoupl.
Ale to by nebyla Amerika, aby se z toho všeho nestal byznys. Na místo vyjíždějí hojné komerční rybářské výpravy a o další vyřazené vagóny newyorské podzemky usilují i jiné státy USA.
Zkouším si představit něco podobného v našich podmínkách, ale nejde to. Na druhou stranu - máme tady také své unikáty. Třeba taková halda Ema se stává vyhledávaným místem k procházkám a vyskytují se zde živočišné druhy, které bychom jinde hledali jen stěží.
Ale stejně - ač nad nezvyklou likvidací vozů metra přemýšlím jakkoli, Amerika je pro mne prostě v mnohém bláznivá a nepochopitelná. A příroda? To je mocná čarodějka, která si s člověčím konáním umí poradit. Až ji ale lidi opravdu naštvou, tak je vypudí, lidstvo zkrátka vymře. Koneckonců - proč ne...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.