Ivana Šuláková: Sucho

6. květen 2018
Ranní poznámka ,
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sucho (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Poslední tři roky jsou v Česku velmi suché. Jsou u nás místa, kde už několik let nepršelo (obec Přibice na Břeclavsku – 4 roky). Vláda proto rozhodla, že ještě letos připraví zákon, který zavede stupně ohrožení suchem, podobně jako u záplav.

Tento týden jsem si na tramvajové zastávce vyslechla rozhovor dvou postarších mužů, kteří se evidentně dobře bavili. Vzájemně se totiž častovali vtipy a ty prokládali pořádnou dávkou smíchu. A tak jsem zaslechla i jejich nejnovější přírůstek: Děti ve školce prý se namísto písničky „Prší, prší, jen se leje, kam koníčci, pojedeme?" učí nový popěvek „Sucho, sucho, co se děje, čím zahrádku zalejeme?".  Pánové se zasmáli, já jsem ztuhla.

Připadá vám snad normální nosit v dubnu venku kraťasy a tričko a opalovat se polonazí? Aprílové počasí bývalo vždycky plné zvratů a hlavně deště. To letošní se ale vymyká. Deštník jsem ani nevytáhla, což mě mimochodem mrzí, protože jsem dostala k narozeninám úplně nový, parádní. A taky na květen meteorologové předpovídají hodně teplo, občas i tropické a hlavně – velké sucho.

Příroda chřadne, vegetace prý přemírou květu bojuje o přežití, ve Frýdku-Místku už kvůli tomu začali zalévat městskou zeleň, majitelé studní lamentují nad klesající hladinou, hasiči zase nad riskantními ohništi v blízkosti přeschlých lesů a zemědělci nad očekávanými nízkými výnosy. A pamětníci? Ti poukazují na podobnou situaci z poválečných let minulého století.

Sucho a jeho dopad na zemědělství tehdy dokonce zamíchaly politickou situací v naší předúnorové republice. Američané nabídli evropským státům Marshallův plán, který měl pomoci obnově hospodářství. Československo ho ale po nátlaku Stalina odmítlo a přijalo od něj na oplátku 600 tisíc tun obilí, které nám kvůli suchu chybělo. Tím jsme si podepsali ortel a k Moskvě se připoutali ještě více.

Historie tady jasně ukazuje, že sucho neznamená jen náhradní zásobování cisternami, nemožnost zalévat zahrádku nebo napouštět bazén, zdražování chleba, ovoce a zeleniny...  Může znamenat mnohem více. O žádném dalším americkém ani ruském plánu, který by zamíchal naší historií, sice nic nevím, ale jedno je jisté – naštvaná příroda s námi nějaké úmysly má. A já bych moc ráda věděla, jaké.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.