Ivana Šuláková: Vnouče na přání

8. duben 2018
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Ježíškova vnoučata mají své pokračování. Unikátní projekt Českého rozhlasu, který v závěru loňského roku spojil tisíce osamělých seniorů se solidárními dárci má své pokračování. Říkáme mu Vnoučata na přání. A proč právě takto?

Projekt Ježíškova vnoučata považuji za geniální. Neříkám to proto, že jeho autorem je moje mateřská firma.  Tvrdila bych to i v případě, že by s ní přišel kdokoliv jiný. Není totiž nic úžasnějšího, než když v tisícovkách zcela neznámých lidí probudíte potřebu někomu pomoci.

V tomto případě šlo o pomoc osamělým seniorům, kteří si k Vánocům přáli většinou malé dárky, zážitky, posezení nad domácí bábovkou nebo jen setkání s lidmi, se kterými by si mohli popovídat. A právě poslední jmenované přání převládalo a inspirovalo Český rozhlas k tomu, navázat na Ježíškova vnoučata dalším pokračováním. Tentokrát s názvem Vnoučata na přání.

Je až neuvěřitelné, kolik starých osamělých lidí by si přálo pravidelně setkávat s jinými lidmi, popovídat si s nimi, zavzpomínat nad fotografiemi z mládí, dozvědět se od nich něco nového, vypít si společně kávu nebo čaj. Prostě prožít spolu pár okamžiků, které mají od slova samota hodně daleko.

A právě toto by měla splnit Vnoučata na přání. Dobrovolníci, kteří chtějí pomoci osamělým seniorům a už teď se registrují na internetových stránkách jeziskovavnoucata.cz. Když se tam podíváte, zjistíte, že ochotní dárci chtějí s osamělými seniory strávit už přes 200 hodin a další stále přibývají.

A taky se tam možná budete inspirovat některým z příběhů, které si tam můžete přečíst nebo poslechnout v našem vysílání. Tento týden to byly příběhy kytaristy Přemka z Karviné, kostymérky Daniely z Orlové, Aničky z Bystřice nebo osamělé Olgy z Darkova, která přichází o paměť.

Co příběh, to lidský osud. Co příběh, to touha po vnoučeti, třeba jen na pár hodin. Někdy je nalezení jejich dárce složitější, než získání peněžního nebo materiálního daru. A o to právě jde – vložit do této pomoci něco jiného než peníze. Vložit do ní kus svého času a srdce. Zkusíte to taky?

autor: š.iva
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?