Ivana Šuláková: Opilé profese

1. duben 2018
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Oficiální materiály Světové zdravotnické organizace uvádějí, že alkohol ročně způsobuje v průměru téměř šest procent všech úmrtí na světě. To je kolem 3,3 milionu lidí, kteří kvůli němu přijdou o život. A nejde přitom o žádnou diagnózu!

Konzumujeme ho už po tisíce let a každý z nás ho snáší jinak. V malých dávkách způsobuje euforii a ve větších deprese, ztrátu koordinace, útlum rozumových schopností, případně agresivitu. I přesto ho někteří lidé popíjejí až příliš. Právě blížící se velikonoční pondělí je toho důkazem. A nejen svátky jara. Někteří slaví kdykoliv je to napadne a ještě k tomu v práci!

Médii před pár dny prosvištěla zpráva o lékařce, která ošetřovala pacienty úplně opilá. Sama dokonce policisty zavolala s odůvodněním, že nějaký muž pod parou obtěžuje v čekárně její pacienty. Přivolaní strážci zákona nakonec zjistili, že notně opilá je sama lékařka.

Tento týden na základě telefonátu z tísňové linky zakročili znova – v další ordinaci – v Ostravě. Bylo teprve poledne a ordinující lékařka nadýchala tři promile.

Říkáte si, že každý z nás má nárok na občasnou slabost a že dokážete být tolerantní i k příležitostné opilosti? Ano, samozřejmě. Jen se nikdy nesmí odehrávat za volantem, před žáky ve škole, v ordinaci a vlastně všude tam, kde jsou v sázce životy a zdraví.

A když se na to podívám z pohledu potenciálního zaměstnavatele, budu ještě přísnější – popíjení alkoholu mi vlastně vadí v jakémkoliv zaměstnání.

A tak, moji milí, až si budete zítra užívat šmigrustu, pomlázky, oblévačky a dalších zvyků spojených s velikonočním pondělím, myslete taky na to, že hned následující den je pracovní a možná v něm budete řídit auto, výrobní linku nebo partu lidí. A vůbec nejde o to, jestli vás při činu přistihne nějaký nekompromisní policista hlídkující u silnice. Jde o to, že alkohol prostě do práce nepatří.

Ostatně dovedete si představit, že vám právě tuto mou poznámku servíruji po několika velkých panácích? Já tedy rozhodně ne. Obávám se, že bych nezvládla ani: Hezkou velikonoční neděli vám přeje Ivana Šuláková!

autor: š.iva
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...