Ivana Šuláková: Opilé profese

1. duben 2018
Ranní poznámka
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Přípitek
0:00
/
0:00

Oficiální materiály Světové zdravotnické organizace uvádějí, že alkohol ročně způsobuje v průměru téměř šest procent všech úmrtí na světě. To je kolem 3,3 milionu lidí, kteří kvůli němu přijdou o život. A nejde přitom o žádnou diagnózu!

Konzumujeme ho už po tisíce let a každý z nás ho snáší jinak. V malých dávkách způsobuje euforii a ve větších deprese, ztrátu koordinace, útlum rozumových schopností, případně agresivitu. I přesto ho někteří lidé popíjejí až příliš. Právě blížící se velikonoční pondělí je toho důkazem. A nejen svátky jara. Někteří slaví kdykoliv je to napadne a ještě k tomu v práci!

Médii před pár dny prosvištěla zpráva o lékařce, která ošetřovala pacienty úplně opilá. Sama dokonce policisty zavolala s odůvodněním, že nějaký muž pod parou obtěžuje v čekárně její pacienty. Přivolaní strážci zákona nakonec zjistili, že notně opilá je sama lékařka.

Tento týden na základě telefonátu z tísňové linky zakročili znova – v další ordinaci – v Ostravě. Bylo teprve poledne a ordinující lékařka nadýchala tři promile.

Říkáte si, že každý z nás má nárok na občasnou slabost a že dokážete být tolerantní i k příležitostné opilosti? Ano, samozřejmě. Jen se nikdy nesmí odehrávat za volantem, před žáky ve škole, v ordinaci a vlastně všude tam, kde jsou v sázce životy a zdraví.

A když se na to podívám z pohledu potenciálního zaměstnavatele, budu ještě přísnější – popíjení alkoholu mi vlastně vadí v jakémkoliv zaměstnání.

A tak, moji milí, až si budete zítra užívat šmigrustu, pomlázky, oblévačky a dalších zvyků spojených s velikonočním pondělím, myslete taky na to, že hned následující den je pracovní a možná v něm budete řídit auto, výrobní linku nebo partu lidí. A vůbec nejde o to, jestli vás při činu přistihne nějaký nekompromisní policista hlídkující u silnice. Jde o to, že alkohol prostě do práce nepatří.

Ostatně dovedete si představit, že vám právě tuto mou poznámku servíruji po několika velkých panácích? Já tedy rozhodně ne. Obávám se, že bych nezvládla ani: Hezkou velikonoční neděli vám přeje Ivana Šuláková!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.