A věřte odborníkům...

29. březen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Povodně v okolí českých řek budou hrozit až do neděle, varovali meteorologové. Na mnoha řekách je nejvyšší, třetí povodňový stupeň - stav ohrožení. V plánu jsou evakuace a pořád bude pršet.

0:00
/
0:00

Stejně jako na začátku zimy silničáře pravidelně zaskočí sněžení, na začátku jara je to tající sníh, který naopak překvapí vodohospodáře. Jako by si mnozí už vzali za své heslo dne, které teď koluje elektronickou poštou: Když nám to červenec a srpen nezkazí, tak bude letos hezká zima. Je to tak, ze zimy skáčeme rovnou do kraťoučkého léta a pak už začne opadávat listí. Zapomínáme na pravidelné střídání ročních období, která s sebou zkrátka přinášejí typické projevy, jako je sucho v létě, sychravo na podzim, zima v zimě a více vody na jaře.

Lidem, kterým teď zatéká do sklepů nebo domů, to na klidu nepřidá, ale určitě i oni se zeptají, proč se každý rok záplavy, byť lokální, opakují. Už teď sčítají škody na majetku, promáčené podlahy a utopené králíky, přemýšlejí, co s metrákem brambor, který teď zákonitě shnije, co s bahnem, které jim zaplavilo dvůr a zničilo loňské omítky. A pokud žijí v záplavových oblastech, ať ani nečekají na pomoc pojišťovny.

Přestože všichni s jarním táním počítají, nakonec to tak nevypadá. V pohotovosti jsou hasiči, kteří ve dne v noci tahají pytle s pískem, starostové obcí za těch pár dní zestárnou o několik let, lidé ztratí chuť pouštět se do čehokoliv. Zvláště když týden před tím - u příležitosti Mezinárodního dne vody - slyší, že vodohospodáři jsou na jarní tání a deště připravení. Retenční nádrže jsou prázdné a čekají na přívaly vody. Ujištění bylo jasné - záplavy v žádném případě nehrozí.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.