A věřte odborníkům...

29. březen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Povodně v okolí českých řek budou hrozit až do neděle, varovali meteorologové. Na mnoha řekách je nejvyšší, třetí povodňový stupeň - stav ohrožení. V plánu jsou evakuace a pořád bude pršet.

0:00
/
0:00

Stejně jako na začátku zimy silničáře pravidelně zaskočí sněžení, na začátku jara je to tající sníh, který naopak překvapí vodohospodáře. Jako by si mnozí už vzali za své heslo dne, které teď koluje elektronickou poštou: Když nám to červenec a srpen nezkazí, tak bude letos hezká zima. Je to tak, ze zimy skáčeme rovnou do kraťoučkého léta a pak už začne opadávat listí. Zapomínáme na pravidelné střídání ročních období, která s sebou zkrátka přinášejí typické projevy, jako je sucho v létě, sychravo na podzim, zima v zimě a více vody na jaře.

Lidem, kterým teď zatéká do sklepů nebo domů, to na klidu nepřidá, ale určitě i oni se zeptají, proč se každý rok záplavy, byť lokální, opakují. Už teď sčítají škody na majetku, promáčené podlahy a utopené králíky, přemýšlejí, co s metrákem brambor, který teď zákonitě shnije, co s bahnem, které jim zaplavilo dvůr a zničilo loňské omítky. A pokud žijí v záplavových oblastech, ať ani nečekají na pomoc pojišťovny.

Přestože všichni s jarním táním počítají, nakonec to tak nevypadá. V pohotovosti jsou hasiči, kteří ve dne v noci tahají pytle s pískem, starostové obcí za těch pár dní zestárnou o několik let, lidé ztratí chuť pouštět se do čehokoliv. Zvláště když týden před tím - u příležitosti Mezinárodního dne vody - slyší, že vodohospodáři jsou na jarní tání a deště připravení. Retenční nádrže jsou prázdné a čekají na přívaly vody. Ujištění bylo jasné - záplavy v žádném případě nehrozí.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...