Aktivisté vyzvali k bojkotu ostravského Bauhausu

24. únor 2006

Sdružení Za starou Ostravu včera odstartovalo bojkot proti rakouské obchodní síti Bauhaus. Nelíbí se mu, jak firma zachází s budovou bývalých jatek v centru města. Občanské sdružení přišly podpořit asi dvě desítky lidí.

Logo

Bauhaus získal ostravská jatka před dvanácti lety společně s pozemkem, na kterém postavil svou prodejnu. Původně měl památku opravit a využívat. To zatím neudělal. Loni navíc spadla část střechy jatek. Proč a jestli tomu nemohl vlastník zabránit, teď zjišťuje ostravský magistrát. Ve správním řízení hrozí majiteli stotisícová pokuta.

"Záměrem nového vlastníka objektu, pro který tento objekt kupoval, byla jeho rekonstrukce a následné propojení s nově zhotoveným objektem OD, avšak z důvodu nikoliv na jeho straně tak nemohl učinit. Vzhledem k nemožnosti zrealizovat tento stavební záměr vlastník objektu proto v minulosti v souladu se zákonem nabídl objekt jatek včetně pozemku ke koupi městu Ostrava, a to jak prostřednictvím zástupců městské části, tak i magistrátu města Ostravy," citoval oficiální prohlášení vedení firmy šéf pobočky Bauhausu v centru Ostravy Oldřich Slaný. Zatímco jeho společnost před lety získala ostravská jatka řádově za desetitisíce, teď chce po případných investorech miliony.

Stav památky v posledních letech nejvíce kritizuje právě sdružení Za starou Ostravu. Podle vedení Bauhausu je sdružení využíváno nebo je dokonce prodlouženou rukou jistých zájmových lobby-skupin. Jednatelka sdružení Ludmila Sedlářová takové nařčení striktně odmítá. "Za naším sdružením nikdo nestojí, je to čistě naše občanská iniciativa. Památka chátrá a tím, že Bauhaus nic nedělá, může pokazit hodně a kazí hodně," říká Sedlářová.

Stanoviska obou stran jsou nesmiřitelná i v tom, jestli vůbec jsou jatka prohlášena z kulturní památku. Zatímco Bauhaus říká, že ochranu si zaslouží pouze jedna část - věž, sdružení Za starou Ostravu tvrdí, že firma záměrně zaměňuje objekty a jatka jsou kulturní památkou jako celek.

Protest proti postupu Bauhausu podporuje také Ostravská univerzita, knihkupectví Artfórum či antikvariát Fiducia, kde si zájemci mohou koupit placky s nápisem "Bojkot Bauhausu - naděje pro jatka".

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu