Archeologové zrekonstruovali dávný příběh ostravské dívky Marianny. Odhalili hrůzné tajemství

22. březen 2021

Kdyby se osudu jedné dávno zesnulé ostravské dívky jménem Marianna ujal filmový štáb, možná by vznikl i napínavý film. S pomocí ostravských archeologů si ovšem takový příběh můžeme načrtnout sami.

Nečekaný objev je popsán v publikaci Příběh zapomenutého hřbitova. Zbyněk Moravec je spoluautorem knihy

K archeologii patří převratné i ty zdánlivě obyčejné a všední objevy a nálezy. Ovšem důkladný průzkum a následné pátrání mohou i takovým věcem vtisknout velmi originální a napínavý příběh. Jeden takový nabídl archeolog Ostravského muzea Zbyněk Moravec, kterého jsme zastihli v muzejním depozitáři.

Hrob Marianny Máchové byl podle archeologů v Ostravě vlastně první, který se badatelům podařilo přiřadit ke konkrétní osobě. Napomohly okolnosti a náhoda, respektive revize skeletů pro tehdy chystanou výstavu a jeden nepřehlédnutelný vodorovný řez na lebce. S osudem dívky je spojená nejen první zjištěná pitva v Moravské Ostravě, ale taky zřejmě ututlaná otrava jedem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.