Archeologové zrekonstruovali dávný příběh ostravské dívky Marianny. Odhalili hrůzné tajemství
Kdyby se osudu jedné dávno zesnulé ostravské dívky jménem Marianna ujal filmový štáb, možná by vznikl i napínavý film. S pomocí ostravských archeologů si ovšem takový příběh můžeme načrtnout sami.
K archeologii patří převratné i ty zdánlivě obyčejné a všední objevy a nálezy. Ovšem důkladný průzkum a následné pátrání mohou i takovým věcem vtisknout velmi originální a napínavý příběh. Jeden takový nabídl archeolog Ostravského muzea Zbyněk Moravec, kterého jsme zastihli v muzejním depozitáři.
Hrob Marianny Máchové byl podle archeologů v Ostravě vlastně první, který se badatelům podařilo přiřadit ke konkrétní osobě. Napomohly okolnosti a náhoda, respektive revize skeletů pro tehdy chystanou výstavu a jeden nepřehlédnutelný vodorovný řez na lebce. S osudem dívky je spojená nejen první zjištěná pitva v Moravské Ostravě, ale taky zřejmě ututlaná otrava jedem.
Související
-
Novodobý příběh tisíce let starého meče z ostravského Koblova se začal psát v 70. letech
Propracované detaily na čepeli, ale zvláštně malá rukojeť. Jako by koblovský bronzový meč nebyl určen pro chlapskou ruku. Zajímavý nález má ve sbírce Ostravské muzeum.
-
Stovka stříbrňáků se několik staletí válela v ostravských Benátkách. Dnes je to poklad
Zakopané poklady bývají napínavou zápletkou pohádkových příběhů. Dají se ale najít i v reálném světě. Že pochybujete? Ostrava-Hulváky, rok 2018 a bezmála sto stříbrných.
-
Hraběnku pohřbili v pytli. Dávnou událost připomíná už jen zašlý náhrobek u Bílovce
Když se zatouláte ke kostelu sv. Valentina v Bravanticích, natrefíte v trávě na jeden zašlý a mechem obrostlý starý hrob. Takových může být spousta, jenže tenhle je unikát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka