Hraběnku pohřbili v pytli. Událost připomíná už jen zašlý náhrobek u Bílovce

12. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mechem zarostlá hrobka u kostela, kde je pohřbena hraběnka v pytli

Když se zatouláte ke kostelu svatého Valentina v Bravanticích u Bílovce, natrefíte v trávě na jeden zašlý a mechem obrostlý starý hrob. Takových může být kolem chrámů spousta, jenže tenhle je unikát. Ale vraťme se zpátky do dávné minulosti.

Císař Josef II. se zasadil o spoustu reforem veřejného života. Patřil mezi ně také zákaz pohřbívání v kryptách a následně i v rakvích. Nepopulární reforma vzala časem za své, ovšem právě v Bravanticích na císařské rozhodnutí doplatila jedna z místních hraběnek. Říká se jí hraběnka v pytli.

Více nám prozradil kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík, který se osudy šlechtických rodů na Novojičínsku podrobněji zabývá. Poslechněte si.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.