Architektonická ojedinělost pro panstvo na zámku Kunín slouží už i návštěvníkům

17. září 2022

Dřevěný spojovací most, po kterém se návštěvníci „suchou nohou" dostanou ze zámku až do oratoře. Právě takový nově zpřístupnili v Kuníně.

Jen pár kroků tak dělí jednu stranu mostu, která se nachází ve druhém patře zámku, od panské oratoře kostela Povýšení svatého Kříže.

Spojovací mosty mezi zámky a kostely se nacházejí asi na dvou desítkách míst v České republice, ve většině případů jsou však v současné době nefunkční. V Kuníně je tomu ovšem jinak, jak v rozhovoru zmiňuje kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík.

Doplňme, že v půdních prostorách zámku Kunín je právě k vidění také výstava Šlechta v boji za českou státnost, která přibližuje poutavé příběhy starých šlechtických rodů.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.