Baníkovská horečka

6. srpen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Už zítra začíná nový ročník nejvyšší fotbalové soutěže. Mistrovský Baník hraje v televizní předehrávce doma s Teplicemi. Bude stejně úspěšný jako v předchozím ročníku?

Říká se, že obhájit titul je pro každý tým mnohem těžší než ho získat poprvé. Pro Baník to sice nebylo první vítězství v lize, ale od toho posledního uplynulo předlouhých 23 let. Pro současné hráče to tedy byla premiéra. Už vědí, jaký to je pocit a také vědí, že stojí za to si ho zopakovat.

Být českým fotbalovým šampiónem nikdy neomrzí, což platí i pro tituly ověnčenou Spartu. Úhlavní soupeř Baníku rozhodně nebude chtít připustit, aby mu prvenství uniklo dvakrát za sebou. To se v novodobé historii samostatné české ligy ještě nikdy nestalo. Skalní fanoušek modrobílých ale jistě namítne, že statistiky jsou tu právě od toho, aby se vyvracely. Ale zůstaňme raději oběma nohama na pevné zemi. Nabízí se totiž i jiné pořekadlo, podle kterého se zázraky neopakují dvakrát. Baníku odešli Bolf a Laštůvka, dva klíčoví hráči. Přišli sice jiní borci, ale na adekvátní náhradu obou jmenovaných budou oni i celé mužstvo ještě nějaký čas potřebovat.

Není pravděpodobné, že Baník hned od začátku pošlape stejně skvěle jako loni. Přečkat celý podzim bez jediné porážky je sice teoreticky možné, ale prakticky skoro vyloučené. Mějme Baník rádi, ale buďme připraveni na případné komplikace. Právě při nich se ukáže pravá síla fanouškovské obce i pravdivost týmové hymny. V ní se přece zpívá - nikdy tě neopustíme! Není kumšt naplnit Bazaly do posledního místečka v době, kdy mužstvo válí. Opravdový charakter divácké obce se projeví v okamžicích, kdy se týmu zrovna moc dařit nebude. Slušné baníkovské fanoušky, nikoli výtržníky, obdivovala při mistrovské jízdě celá republika. Bylo by příjemné, kdyby jim skvělá reputace zůstala.

autor: Michal Svatoš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.