Bohatost Kozmických ptačích luk: desítky druhů ptáků i stádo divokých koní

20. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kozmické ptačí louky

Kozmické ptačí louky. To je jedinečná lokalita mezi Ostravou a Opavou, do které se díky revitalizaci a ochraně zdejší přírody opět vrací život v celé své kráse a rozmanitosti.

Kachny, volavky, rackové, ale také čejka chocholatá, vodouš rudonohý, jeřáb popelavý a ledňáček říční. V lokalitě Kozmických ptačích luk na Opavsku je možné spatřit desítky u nás běžných, ale i vzácných a chráněných druhů ptáků. Území o rozloze 65 hektarů je bohaté na mokřady, nivní louky a tůně, kam se díky ochraně přírody vracejí také obojživelníci, hmyz a zajímavá květena.

Nový domov tady našlo od loňska i stádo divokých koní, které zcela přirozeným způsobem spásá trávu. Milovníci přírody mají navíc možnost sledovat zdejší faunu a flóru ze sedm metrů vysoké ptačí pozorovatelny. O celé území Kozmických ptačích luk pečují pracovníci potravinářské firmy z Otic, včetně podnikové ekoložky Marie Slabejové.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová