Bohumínskou Drátovnu převzaly Třinecké železárny

2. říjen 2012

Třinecké železárny už dávno nepatří jen do Třince. Důkazem je i nejnovější obchod, který tuto firmu rozšířil o důležitého výrobce drátů a lan - společnost ŽDB Drátovna. Jak jsme zjistili, převod všech akcií nebude provázet žádné propouštění. Naopak by to mělo zklidnit nedávné emoce a nejistotu mezi zaměstnanci.

Není to tak dávno, co odboráři popisovali napětí v bohumínské firmě, kde se mluvilo o propouštění. Krátce nato vydala společnost ŽDB prohlášení o rozdělení do tří firem. Mezi nimi byla právě ŽDB Drátovna s více než tisícovkou zaměstnanců.

Nová smlouva o převedení sta procent akcií pod křídla Třineckých železáren se stala posledním plánovaným krokem. I když obě strany tají kupní cenu, patří k těm vyšším, které v Třinci za podobné akvizice v poslední době zaplatili.

Žádné propouštění se nechystá, potvrdil výkonný ředitel ŽDB Drátovny Janusz Szkuta. „Třinecké železárny chtějí tento byznys nadále rozvíjet a samozřejmě počítají s lidmi, kteří tam jsou. Myslím, že jakékoliv změny budou pouze v rámci dalšího rozvoje, investic a inovací,“ dodal ředitel.

Spojení Bohumína s Třincem není zase tak úplnou novinkou. Generální ředitel železáren Jan Czudek dodává, že po mnoha letech se vrací historické spojení obou firem. Mezi válkami patřily do jedné báňské a hutní organizace.

„Ve dvacátých letech koupila ještě Drátovnu a hlavně kvůli tomu, aby ten drát z Třince měl další zpracování. Po druhé světové válce po znárodnění byly Třinecké železárny osamostatněny v báňské hutní společnosti a doly a bohumínská drátovna byly vyčleněny mimo,“ vysvětlil Czudek.

Je to v každém případě jeden z nejzajímavějších obchodů ve světě byznysu v Moravskoslezském kraji. Odehrál se v ústraní jiných kauz typu metanol a neměl by přinést žádné výraznější změny. Přinejmenším v nejbližší době.

autor: mrk