Boj za všechny

21. srpen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Romské ženy vyšly nedávno do ulic. Přímo před Městskou nemocnicí Ostrava na Fifejdách protestovaly proti nechtěné sterilizaci. Chtějí vysoudit vysoké odškodnění. Nebo jim jde o něco jiného?

0:00
/
0:00

Stejně mají hodně dětí, tak nevím, o co jim jde. I takové věty jsem slyšela ve svém okolí, když jsme mluvili o nedávném protestu romských žen. Právě tento případ ukazuje, jak svět skutečně není černobílý. Romské ženy si stěžují, že jim v nemocnicích podvázali vaječníky a ony o tom nic nevěděly. Teď chtějí spravedlnost nebo alespoň omluvu. Na druhé straně se nemocnice ohánějí papíry. Romky podle lékařů vždy podepsaly dokument, ve kterém se zákrokem souhlasí. Myslím si, že celý spor nelze vnímat optikou rasismu. Tady jde o něco jiného. Ženy vypovídají, jak jim právě zmiňované listiny dávali těsně před porodem - svíjely se v křečích, nevěděly, co podepisují. Možná se usmějete a řeknete si - ale to je jejich problém. Není. Vzpomeňte si, když vás něco bolí a lékař vám vysvětluje, že tyto kapky dvakrát denně, ty zelené pilulky vždy po jídle, ale ty červené jen nalačno. Já osobně si z toho všeho zapamatuji jen třetinu. Případy nechtěně sterilizovaných romských žen odhalují problém českého zdravotnictví. Odborně se tomu říká informovaný souhlas pacienta. Přeloženo do Češtiny - lékaři s vámi mají mluvit o důležitých věcech, když jste v klidu a ne těsně před operací. Hrstka romských žen tak bojuje nejen za sebe, ale za nás všechny české pacienty.

autor: ada
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.