Bratříčku, zavírej vrátka. V ostravských stopách Karla Kryla v dokumentu Dagmar Misařové
Karel Kryl v moravskoslezské metropoli strávil v šedesátých letech podstatnou část svého tvůrčího života. A právě zde, v Československém rozhlase natočil ve slovní režii písně pro své debutové album.
V ostravských stopách Karla Kryla se vydala Dagmar Misařová spolu s Jiřím Černým, Vladimírem Mertou a Dagmar Andrtovou-Voňkovou. V dokumentu uslyšíte i archivní záznam Folkfóra, které se uskutečnilo 7. prosince 1989 v tehdejším ostravském Paláci kultury a sportu.
„Vždycky říkal, co bylo potřeba, ale my jsme mu nerozuměli, nebo možná nechtěli rozumět,“ tvrdí Jan Kryl o svém bratrovi. Pro jiné byl legendární písničkář zase prorokem, zpěvákem s výbornou artikulací nebo kverulantem.
Karel Kryl uměl číst a psát už ve čtyřech letech, brilantně ovládal český jazyk, syn knihtiskařů byl znalcem naší i světové literatury a jeho hlas měl rozsah víc než dvě oktávy. A na Ostravu – na tu nedal dopustit.
V moravskoslezské metropoli totiž strávil v šedesátých letech podstatnou část svého tvůrčího života. Právě ve zdejším činoherním studiu Českého rozhlasu Ostrava natočil písně pro své kultovní debutové album Bratříčku, zavírej vrátka.
Související
-
Před budovou ostravského rozhlasu stojí nově socha Karla Kryla. Dnes bude slavnostně odhalena
Před budovou Českého rozhlasu Ostrava dnes v 16:00 slavnostně odhalí sochu Karla Kryla. Bronzovou postavu písničkáře a disidenta zhotovil sochař David Moješčík.
-
Karel měl od dětství tvrdou hlavu, říká o svém bratru Jan Kryl
Snad nejvýraznější představitel protikomunistického protestsongu byl Karel Kryl. Měl dar vyjádřit věci přesně, ve zkratce, poetickým jazykem a naléhavým zpěvem.
-
V rozhlasovém Studiu 1 se vzpomínalo na Karla Kryla
Čtyři vzácní hosté se večer vystřídali v hudebním Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava. A i když vystupovali každý sám, měli toho mnoho společného - třeba cit pro jazy...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.