Bratříčku, zavírej vrátka. V ostravských stopách Karla Kryla v dokumentu Dagmar Misařové

27. červen 2018

Karel Kryl v moravskoslezské metropoli strávil v šedesátých letech podstatnou část svého tvůrčího života. A právě zde, v Československém rozhlase natočil ve slovní režii písně pro své debutové album.

V ostravských stopách Karla Kryla se vydala Dagmar Misařová spolu s Jiřím Černým, Vladimírem Mertou a Dagmar Andrtovou-Voňkovou. V dokumentu uslyšíte i archivní záznam Folkfóra, které se uskutečnilo 7. prosince 1989 v tehdejším ostravském Paláci kultury a sportu.

„Vždycky říkal, co bylo potřeba, ale my jsme mu nerozuměli, nebo možná nechtěli rozumět,“ tvrdí Jan Kryl o svém bratrovi. Pro jiné byl legendární písničkář zase prorokem, zpěvákem s výbornou artikulací nebo kverulantem.

Karel Kryl uměl číst a psát už ve čtyřech letech, brilantně ovládal český jazyk, syn knihtiskařů byl znalcem naší i světové literatury a jeho hlas měl rozsah víc než dvě oktávy. A na Ostravu – na tu nedal dopustit.

V moravskoslezské metropoli totiž strávil v šedesátých letech podstatnou část svého tvůrčího života. Právě ve zdejším činoherním studiu Českého rozhlasu Ostrava natočil písně pro své kultovní debutové album Bratříčku, zavírej vrátka.

autoři: Dagmar Misařová , tif
Spustit audio

Související