Britské naděje

12. květen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Počet lidí bez práce v Moravskoslezském kraji klesl. Stále ještě je podstatně vyšší než celorepublikový průměr, ale více lidí z domů vyhnaly sezónní práce. Mnoho lidí bez zaměstnání se také zajímá o možnost pracovat v zahraničí.

Je to poprvé, co pracuji v zahraničí legálně. Takhle se svěřil mladík, který si hned po vstupu České republiky do Evropské unie našel práci v Británii. Ta na rozdíl od jiných velkých členských států nepřistoupila k přechodným opatřením a dovoluje Čechům pracovat na svém území stejně jako svým vlastním občanům, kteří měli z přílivu nových pracovníků obavy. Ty se však nevyplnily. Za prvé proto, že stále ještě nejsme zvyklí cestovat za prací. Za druhé proto, že bez dokonalé znalosti jazyka se člověk těžko uplatní. A za třetí proto, že ten, kdo byl ochotný se stěhovat a zároveň zvládal jazyk, už tam dávno pracuje. Na úřadech práce se teď lidé zajímají o to, jak získat zaměstnání právě v Británii. Jsou mezi nimi lidé vzdělaní, ale jsou mezi nimi i lidé bez kvalifikace a bez jakýchkoli jazykových znalostí. Však se to nějak za pochodu naučím, podotýkají a neuvědomují si, že za ruku je nikdo nepovede. Že bydlení, zdravotní péči, bankovní účet či pojištění si budou muset zařídit sami. Možnost práce ve staré Evropě však většina z nich chápe jako novou naději, jako únik z nezaměstnaností postiženého kraje, kde už se uplatní jen při sezónních pracích. A některým to velí hrdost. Zametat chodníky v Havířově, kde mohou potkat desítky známých, je pro ně ostuda. Sklízet obilí na britských ostrovech je lepší. Tam totiž neplatí v korunách a potom - nikdo nerozumí posměškům.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.