Chybějící informace

12. srpen 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Léto a prázdniny - to je také voda a koupání. Pro řadu lidí jsou vodní radovánky spojené s návštěvou přehrady nebo jezera. Přestože se tam pravidelně provádějí odběry vzorků, informace o tom, zda-li je voda vhodná ke koupání, tam nenajdete.

0:00
/
0:00

Je to paradoxní. Kde jinde by měl člověk dostat informace o kvalitě vody než tam, kde se koupe. Hygienici sice provádějí pravidelné odběry a v laboratořích zkoumají a vyhodnocují kde co, ale zpětně na pláž se už výsledek zkoumání nedostane. Žádný zákon ani vyhláška to nenařizuje. Výsledek rozborů o kvalitě vody se dozvíte úplně jinde. Když voda není vhodná ke koupání, dostane o tom informace pověřená obec v blízkosti přehrady. A ta má za povinnost zveřejnit údaje na své obecní desce. Stejně jako ta místa, která pod pověřenou obec spadají. Čili jako by se počítalo s tím, že člověk, když se jde koupat, nejdříve zajde na obec, vzdálenou od přehrady třeba několik kilometrů, mrkne na vývěsku a teprve potom vyrazí k vodě. Troufnu si tvrdit, že tak to asi nefunguje. Samozřejmě, že se informace o kvalitě vody - třeba zdali jsou v ní sinice, dozvíte na internetu, v rádiu nebo v novinách. Co když jste ale v regionu, který příliš neznáte, a během dovolené vás sdělovací prostředky až tak nezajímají? Potom je to jednoduché. Díváte se, zdali se koupou také ostatní a po informacích, zdali je voda v pořádku, nepátráte. Ostatně - jak by to asi dopadlo, kdyby takové cedule se zákazem koupání na pláži byly? Řada lidí by je určitě ignorovala. Někomu by ale takové informace možná přišly vhod.

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...