Co vy a září?

9. září 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Co vy a září? Máte jej rádi, nebo byste devátý měsíc roku nejradši vyškrtli z kalendáře? Ať tak či tak, je to měsíc plný událostí a taky plný návratů. Alespoň pro Janu Bohušovou, která připravila dnešní poznámku.

0:00
/
0:00

Svítilo sluníčko, tak jako v posledních dnech kolikrát. V letních šatech a s holýma nohama, jak říkává babička - myslí tím bez punčoch - jsem se courala centrem Ostravy. V tom jsem si všimla: sluníčko nějak ubralo, nemá šťávu co dřív. Ještě minulý týden peklo o sto šest, teď už si jen tak hřeje.

Je září, došlo mi. Budeme se muset vrátit ke svetrům a pučochám. Září je vůbec plné návratů - život zapadá do starých kolejí. U nás v redakci už není jen polovina mých kolegů, jsme všichni, je po dovolených. Děti jsou zpátky v lavicích. Tu školu jim nezávidím: běsnící učitelky, nesmlouvavý ředitel a nade všemi nimi bdící školník - prodloužená ředitelova ruka, která vyžaduje, aby se všichni ve škole přezouvali. I učitelky.

Bylo to tak odjakživa. Bylo to tak i před třemi lety. Tehdy ovšem návrat k normálnímu školnímu či pracovnímu rytmu přebilo něco silnějšího. Dostala jsem nabídku k sňatku. Vážnou. Hned první zářijový den. Svítilo sluníčko, tak jako v posledních dnech kolikrát. Přijala jsem.

Září, to je návrat k tradici.

autor: Jana Bohušová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?