Cvičení čchi-kung - tygr a medvěd
Příroda je pro člověka velkým a nevyčerpatelným zdrojem inspirací. Platí to i v oblasti tělesné kultury. Lidé odedávna pozorovali zvířata, jejich chování a pohyby a snažili se je napodobit.
Tak vznikl například systém cvičení pěti zvířat, který dodnes učí čchi-kung. A protože se tento měsíc zabýváme právě tímto starým čínským cvičením, naučíme se zde první dva zvířecí pohyby. Jak vysvětlil cvičitel Grigor Levi Minasjan, těmi pěti zvířaty čchi-kung myslí tygra, medvěda, hada, jeřába a opici.
Tygr
Základní postoj
Stojíme, nohy na šíři ramen. Poté pravou nohu dáme rovně dozadu a levou dopředu. Stále hlídáme, aby byly na šíři ramen. Nohy zatěžujeme rovnoměrně, váha je uprostřed a kolena máme mírně pokrčená. Chodidlo pravé nohy pak vytočíme na 45 stupňů.
Ruce nahoru
Postupně přenášíme váhu na přední nohu, při tom zvedáme ruce před tělem až do výše hlavy. Prsty jsou roztažené, mírně ohnuté. Napodobujeme tím škrábání tygřích tlapek. Po celou dobu provádění této fáze cviku je nádech.
Ruce dolů
Váhu těla postupně přenášíme na zadní nohu, ruce spouštíme s nezměněným postavením dlaní až do oblasti pupku. Při tom vydechujeme. Cvik zopakujeme několikrát. Poté vyměníme nohy a ten samý cvik zopakujeme.
Medvěd
Základní postoj
Nohy rozkročíme na šíři ramen, uvolníme kolena, podsadíme pánev. Páteř je vzpřímená. Ruce dáme před tělo tak, jako bychom objímali velký soudek s medem. Pěsti rukou jsou lehce uvolněné. Dbáme na to, abychom měli uvolněná a spuštěná ramena. Nádech.
Otočení doleva
Pomalu se otáčíme doleva, ruce máme stále před sebou. Protáhneme pravou stranu těla. Přitom vydechujeme. Pak se s nádechem vrátíme do základního postoje.
Otočení doprava
S výdechem se s nezměněnou polohou rukou otáčíme na pravou stranu. Cvik opět opakujeme dle libosti, můžeme 10-15krát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko ztrácí vojenskou sílu v Sýrii. Lodě odvážejí vybavení ze základny v Tartúsu, ukazují snímky
-
Senát kvůli výhradám neschválil novelu o zvyšování platů veřejných činitelů, umožnil ale její přijetí
-
Zelenskyj pochopil Trumpovu hru. Zato Putinovy nároky amerického prezidenta rozčilují, míní Zrno
-
ŽIVĚ: Poslední Vítkovice prohrávají s Libercem 0:2, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos