Daleký Brusel

15. červen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Česká republika a s ní i náš kraj má za sebou historicky první volby do Evropského parlamentu. Proběhly bez většího zájmu a bez překvapení.

Výsledky nejsou nijak překvapivé. Lidé jsou vládnoucí sociální demokracií zklamáni, a tak není divu, že se od ní odvrátili a dali hlas třeba opoziční ODS. Nepřekvapuje mne ani malý zájem voličů - nechuť jít volit. Brusel je pro většinu lidí příliš vzdálený a málo čitelný. Také procentuální zastoupení českých europoslanců v několikasethlavém sboru je spíše symbolické. A tak není divu, že opět profitovali komunisté. Logicky: Mají odpovědné voliče, kteří odjezd na chalupu kvůli volbám ochotně odloží. A čím méně ostatních půjde volit, tím více získá KSČM. Zcela přirozeně a - nenápadně; narozdíl od ODS, která s volebním vítězstvím vytahuje do boje o vládní křesla. Grebeníček a spol. vše sleduje z povzdálí a čeká na svou příležitost. A ta pravděpodobně přijde. Zatímco se ostatní budou mezi sebou prát, komunisté v klidu obsadí křesílka. Pak bude ovšem pozdě na to, ptát se - jak je to možné a kde se stala chyba. A kdo za to bude moci? Kromě politiků, kteří než cokoli jiného ponejvíce politikaří, také všichni ti, co komunisty nechtějí, ale také se jim nechce k volební urně.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.