Daleký Brusel
Česká republika a s ní i náš kraj má za sebou historicky první volby do Evropského parlamentu. Proběhly bez většího zájmu a bez překvapení.
Výsledky nejsou nijak překvapivé. Lidé jsou vládnoucí sociální demokracií zklamáni, a tak není divu, že se od ní odvrátili a dali hlas třeba opoziční ODS. Nepřekvapuje mne ani malý zájem voličů - nechuť jít volit. Brusel je pro většinu lidí příliš vzdálený a málo čitelný. Také procentuální zastoupení českých europoslanců v několikasethlavém sboru je spíše symbolické. A tak není divu, že opět profitovali komunisté. Logicky: Mají odpovědné voliče, kteří odjezd na chalupu kvůli volbám ochotně odloží. A čím méně ostatních půjde volit, tím více získá KSČM. Zcela přirozeně a - nenápadně; narozdíl od ODS, která s volebním vítězstvím vytahuje do boje o vládní křesla. Grebeníček a spol. vše sleduje z povzdálí a čeká na svou příležitost. A ta pravděpodobně přijde. Zatímco se ostatní budou mezi sebou prát, komunisté v klidu obsadí křesílka. Pak bude ovšem pozdě na to, ptát se - jak je to možné a kde se stala chyba. A kdo za to bude moci? Kromě politiků, kteří než cokoli jiného ponejvíce politikaří, také všichni ti, co komunisty nechtějí, ale také se jim nechce k volební urně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.