Dává práci hendikepovaným lidem, provozuje místní muzea a ještě stíhá bavit děti
Celý tento týden vám představujeme lidi s dobrým srdcem, kteří pomáhají druhým. A to je taky krédo oderského podnikatele a místního historika Zdenka Mateiciuce. Skromný sedmdesátník se neúnavně stará o lidi, kterým dnešní doba příliš nepřeje. Provozuje třeba chráněnou dílnu.
Musíme si pomáhat. Tak jsme nazvali tento týden ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava. V reportážích se zaměříme na to, jak potřebné a nutné je navzájem si pomáhat.
V jedné z místností chráněné dílny Gerlich pracuje pan Zdeněk Kostiha. „Kompletuju sestavu výrobků pro veterinární účely, lepím to k sobě. Mám zdravotní hendikep, takže moje uplatnění na trhu by bylo určitě horší,“ říká pan Kostiha.
Ve vedlejší prostorné místnosti tři mladé dámy vyrábějí loutky. „To jsou naše děti, naše loutky, do našich loutkových divadel,“ říká oderský mecenáš Zdenek Mateiciuc. Lidé, kteří tady pracují, mají tělesné zdravotní problémy. „Máme tady třeba chlapa, je to bývalý horník, který má zaprášené plíce. Zaměstnávali jsme někdy až 60 lidí, dneska je to prakticky tak, že zaměstnáváme těch lidí dvacet pět,“ dodává.
Zdenek Mateiciuc je navíc tahounem místního historického spolku, který provozuje muzea Katovna a Česko-německého porozumění. V části objektu v centru Oder nechal mecenáš opravit a vybavit čtyři malé byty, které pronajímá Romům. Kvůli lásce k dětem pomáhá v místním loutkovém divadle, kde mluví i některé role. Vedle svých pěti dětí má i několik adoptivních v Indii.
Mám radost, že lidi mají radost.
Zdenek Mateiciuc
Letos chce navíc pozvat malé dcery místních vietnamských podnikatelů k sobě na Vánoce. „Když jsem se jich ptal, jestli budou mít Vánoce, tak tatínek říkal, že bohužel, jednak, že budou v obchodě a jednak, že, ještě tady V Odrách nemají trvalé bydliště, tak nemají ani byt, kde by jim to udělali. Moje děti už pro ně chystají dárky. Dělám to proto, že mě to těší a baví, a že mám radost, že lidi mají radost,“ usmívá se Zdenek Mateiciuc.
Všechny aktivity financuje ze zisku firmy na výrobu stavebních plastů, kterou spoluvlastní. Areál na okraji Oder přitom ani jako továrna nevypadá. Vedle opravené historické budovy společnost obnovila starý park, který zdarma půjčuje na nejrůznější akce.
„Dříve měla každá solidní firma park. Udělali jsme tady jezírko, máme tady dětské prvky pro hraní. A teď jsme tady přidali sošky Na cestě, jak říkáme,“ ukazuje Zdenek Mateiciuc na nové sousoší rodiny se třemi dětmi. To má připomínat lidi, kteří hledají ve světě nový domov.
Související
-
Řidič kamionu přestával vidět a hroutil se mu svět. Dnes je masérem a je tomu rád
Nikdy nevíme, co bude za rok nebo za dva. Anebo za pár dnů. Přesvědčil se o tom pan Daniel Soška z Opavy. Byl řidičem kamionu a najednou zjistil, že přestává vidět.
-
V Odrách si připomínají 70 let od odsunu německy hovořících...
Téma vyrovnání se s událostmi po 2. světové válce otevírá výstava o odsunu Němců v Odrách. Zajít si na ni můžete do nového Muzea česko-německého porozumění. Výstava...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.