Desítky druhů ptáků, savců a teplomilná květena. I to je Přírodní památka Věřňovice

2. červenec 2019

Len, dobromysl, hrachor, zeměžluč. I na tuto teplomilnou květenu můžete narazit na území Přírodní památky Věřňovice. Název dostala podle místa, kde se nachází, tedy v místní části Dolní Lutyně ve Věřňovicích na Karvinsku.

Přírodní památka Věřňovice je od roku 1989. „Na rozloze pěti hektarů je ojedinělá flóra. Tím, že je to jižní svah, tak se tady velmi daří teplomilným rostlinám. A je to v lužních lesích, příroda je tady velmi pestrá,“ říká v rozhovoru starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek (Starostové a nezávislí), který nás památkou provedl.

Přírodní památka je součástí většího území Natury 2000. „Je to oblast Heřmanského rybníka, Poodří, Poolší, takže je to je jen maličká část toho celého systému. A můžete tady potkat obrovské množství živočichů a scenérie jsou úchvatné,“ dodává starosta.

Přírodní památka Věřňovice
Přírodní památka Věřňovice
Přírodní památka Věřňovice
autor: čan
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.