Díky vám, knížky!

15. duben 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Při prohlížení katalogu nových knížek, který pravidelně dostávám poštou, jsem si uvědomila, že knížka je opravdu naším skvělým pomocníkem, rádcem, informátorem, společníkem a kamarádem... Vždyť kdo nám pomůže rychle a svědomitě zalepit naše nedostatky v oblasti vzdělání, kdo nám oživí paměť - když něco máme na jazyku, ale vzpomenout si ne a ne. Kdo s námi tráví chvíle před spaním, pomáhá relaxovat i navodit vzrušené chvíle!

Je to kniha, s jejíž pomocí se přenášíme do vzdálených zemí, je to ona, která nám umožní proniknout do jinak nedostižných světů, společně s ní odhalujeme záhady a tříbíme mysl, knihy jsou nám průvodci ve chvílích odpočinku, i ve chvílích, kdy nechceme být sami, s knihou v duchu rozmlouváme, přeme se, pěstujeme oblíbené rostliny nebo se dozvíme o zajímavostech v živočišné říši, kniha nám pomůže uvařit, ale i překvapit neb udělat radost - to když dáváme knihu jako dárek. Myslím, že nepřeháním, když řeknu že nás knihy obohacují, zvyšují nám sebevědomí a rozšiřují obzory. Když není po ruce někdo, kdo nás naučí pronikat do tajů umění, života samého - k čemu se uchýlíme? Když máme náladu na povídání a není s kým povídat, nebo naopak chceme se skrýt se svými myšlenkami v koutku - i tady je knížka pomocníkem. Když pomyslíme na zábavu a není zrovna kam zajít, sáhneme po knize - udiví nás, jak dalece je schopna nám vystačit! Máme koníčka, milované hobby a chceme v tomto směru vědět co nejvíc? - mnohé fígle a triky najdeme v knize! Máme touhu po vědění - otevřeme encyklopedie a slovníky! Chceme se naučit cizímu jazyku - pořídíme si učebnici. Rádi se dovídáme o životě velkých osobností - pak se rozhodneme přečíst si některý ze životopisů! Nebo jste spíše romantici? - vyberete si tedy asi nejspíše román o lásce! Ale ani vy, kteří se pídíte po historických skutečnostech nepřijdete zkrátka! Děti potom uklidní knížka pohádek. Knížky toho prostě umí hodně. A navíc - tihle přátelé nás neopouštějí, zůstávají s námi - věrně, vždy připraveni vyjít člověku v čemkoli vstříc. Díky vám, knížky!

autor: Milena Petrovská
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.