Dobrá zpráva

10. listopad 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Míra nezaměstnanosti poklesla a v našem kraji se vrátila tam, kde byla před sedmi lety. V řeči statistiků 12 a půl procenta. Je to určitě dobrá zpráva.

0:00
/
0:00

Před necelým půlrokem byla nezaměstnanost nejnižší za posledních pět let. Teď za posledních sedm. Hezké tempo. Pokud by vydrželo ještě tak dva roky, máme tady nulovou nezaměstnanost. Tedy s nadsázkou řečeno. Určitá míra nezaměstnanosti tady bude asi už pořád. Nová místa sice vznikají, ale s nezadržitelným vývojem a snahou minimalizovat náklady také řada míst přestává existovat a zaniká. K takovémuto velkému rušení míst v našem kraji docházelo v devadesátých letech při restrukturalizaci průmyslu. Toto ale skončilo. Navíc přišlo toužebně očekávané oživení a přichází i nadále - dokonce ve větší míře. Lepší se dopravní dostupnost, areálů pro výrobní či montážní závody je také dostatek, stejně tak i zatím stále ještě poměrně levné pracovní síly. Čím více tady bude pracovních příležitostí, tím nižší bude nezaměstnanost. A čím větší budou mít lidé výběr, tím méně budou ochotni pracovat za minimální mzdu a tím méně si budou moci dovolovat zaměstnavatelé, kteří ještě nepochopili, že feudalismus je dávno pryč, a že daleko větší výkon podá nepřetížený a slušně ohodnocený zaměstnanec. Nechci návrat k jistotám socialismu, ale vyspělý kapitalismus.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.