Dobrý krok

18. červenec 2008
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Poplatky za pobyt novorozenců v porodnici budou s největší pravděpodobností brzy zrušeny. Novelu, která s tím počítá, totiž po sněmovně schválil také Senát. Je to dobrý krok.

0:00
/
0:00

Nepatřím mezi odpůrce poplatků, ale ani mezi příznivce. Vždy záleží na tom, za co mám platit, proč a kolik. Ovšem pokud jde o placení za pobyt novorozence v porodnici, mám jasno. Jsem proti poplatkům.

Jak k tomu to dítě přijde? Má holý zadek a místo, aby dostalo aspoň trochu čerstvého vzduchu a mléka, hned po něm chtějí peníze. Jako by nestačilo, že brzy dostane složenku na placení komunálního odpadu. A pak další a další. Tohle všechno vědět, tak se na svět taky moc radostně nehrnu. Konečně chápu, proč dítě po příchodu na svět tak brečí.

Na jednu stranu si vrcholní představitelé země stěžují na nízkou porodnost, na druhou stranu dělají vše pro to, aby to mladé rodiny stálo co nejvíce. Vím, že těch několik desetikorun za pobyt novorozence není žádná závratná suma, ale stejně.

Nebojím se, že by státní pokladna zrušením poplatků nějak utrpěla. Zákonodárci jsou dost šikovní na to, aby některý ze stávajících poplatků zvýšili, případně zavedli jiný, zcela nový. A navíc - ono to dítě bude muset stejně brzy k lékaři, bude potřebovat něco na recept... A ne jednou.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.