Dobrý nápad
Zajímavý nápad dostali členové pracovní skupiny komunitního plánování sociálních služeb v Bruntále. Dohodli se, že některé obchody a budovy budou označeny speciální samolepkou se znakem města a mezinárodním logem vozíčkáře. Zaujalo mě, že samolepka bude zárukou bezbariérovosti objektu.
Něco podobného zatím v Moravskoslezském kraji nenajdete. Samolepka je výborný nápad. Jednak usnadní pohyb a orientaci vozíčkářům a jednak ukáže, jak na tom Bruntál s bezbariérovostí vlastně je. Zeptáte-li se vozíčkáře, jak se mu pohybuje po ulicích a jak se dostane do obchodu či na úřady, většinou vám řekne, že je to lepší. Za odpovědí jsou ale víceméně rozpaky. Bezbariérovost totiž neznamená pouze nájezd do budovy, ale také samostatnost a soběstačnost zdravotně postiženého. Například plynulý pohyb v objektu a snadné otvírání dveří. Někteří majitelé obchodů si třeba myslí, že jejich zařízení je bezbariérové už jen tím, že nemá schody. Chyba lávky. S těžkým nákupním vozíkem si vozíčkář neporadí a třeba obsluha plošiny? To je kapitola sama pro sebe. A právě na všechny tyto detaily, které člověk často ani nevnímá, bude pamatovat samolepka. V Bruntále ji budou rozmisťovat samotní vozíčkáři po dohodě s majiteli a provozovateli zařízení. Bude to něco jako dobrá vizitka, která bude zárukou samostatnosti a plynulého pohybu vozíčkáře. Rozmisťování samolepek na vchodové dveře objektů začne o prázdninách. Nedělám si iluze o tom, že by je třeba na bruntálském Náměstí míru měly všechny obchody. Ale když nějakou objevím, určitě si řeknu: je to fajn. Tady není vozíčkář stranou běžného života.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.