Dobrý počin

19. červen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

V rámci oslav Dne města otevřeli včera v Bruntále Městskou expozici, která mapuje prostřednictvím dobových předmětů, fotografií a písemností historii města od středověku po současnost. Na takové kulturní zařízení čekali v Bruntále půl století.

0:00
/
0:00

Městské muzeum zrušili v Bruntále v 50. letech a od té doby město vlastní kulturní zařízení podobného typu nemělo. V Bruntále sice je muzeum, ale zřizované krajem. Je kvalitní, ale přece jenom - má poněkud širší záběr. Bruntál se pyšní titulem nejstaršího města koruny české, ale prezentovat to na jednom místě v ucelené podobě návštěvníkům nemohlo.

Otevřením městské expozice se situace mění. O potřebě takového zařízení se mluvilo řadu let. Buď chyběly prostory nebo vůle a ochota něco takového podpořit. Teď se obojí našlo a spojilo. Není to jednoduché zřídit Městskou expozici, nejde jenom o sbírkové předměty. Především takové kulturní zařízení něco stojí a provoz bude mít k zisku daleko. Bylo by asi jednodušší využít prostory bývalé radnice komerčně.

Nicméně, myslím si, že Městská expozice je investice do budoucna. Celé Bruntálsko hovoří o rozvoji cestovního ruchu a spoléhá, že právě turisté přinesou do regionu oživení a peníze. Ale - co si budeme povídat. Turisté si dnes mohou vybírat. Krásnou přírodu najdou ve všech koutech republiky, dobré služby jakbysmet. Samozřejmá by měla být dopravní dostupnost. Kromě toho je ale pro řadu lidí podstatné, co v lokalitě, kterou navštíví, uvidí, co si mohou prohlédnout.

Samo sebou, že pouze kvůli Městské expozici se do Bruntálu návštěvníci nepohrnou. Může jít ale o signál, že se ve městě něco děje a že by možná stálo za to, ve spojení s prohlídkou dalších památek Bruntál někdy navštívit.

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio