Doplní přírodní koupání v Bohumíně kemp? Ptali jsme se místostarosty Bruzla
Je léto lidé míří k vodě – k rybníkům, jezerům, ale i městským koupalištím. Specifickou nabídku má Bohumín. O turistické a rekreační infrastruktuře tohoto města jsme hovořili s místostarostou Igorem Bruzlem (SOCDEM).
Vy jste teď zprovoznili nové zázemí pro návštěvníky Kališova jezera, což je padesátihektarová vodní plocha na samé hranici s Polskem. Jsou tam upravené pláže a teď jste tam postavili objekt. Co všechno tam návštěvníci najdou?
Kališovo jezero je velmi vyhledávanou lokalitou. Koupací režim se tam snažíme udržovat dlouhodobě, ale v minulosti to nebylo až tak úplně možné, protože to byl dobývací prostor. Podařilo se nám ale vykoupit pozemky a vyjmout lokalitu z dobývacího prostoru. Koupání je tam už legální a také jsme se mohli začít starat o pláže a vytvořit zázemí.
Čtěte také
V pátek jsme tam otevřeli budovu, která slouží jako bufet, převlékárna, jsou tam toalety, sprchy a také úschovna nějakých drobných věcí. Já jenom bych u těch sprch poznamenal, že nejsou vybaveny teplou vodu. Jsou opravdu jen na opláchnutí z té vody v nádrži, na umytí nohou a podobně. Je to v režimu přijdeš a večer odcházíš, není to kemp, kde platí jiné hygienické podmínky, protože není možné v té lokalitě stanovat.
Kromě Kališova jezera máte v podobném režimu také Vrbické jezero, které leží na hranici s Ostravou.
Tam máme půjčovnu lodiček, šlapadel a paddleboardů, vznikla tam pro ně i mola. Je tam nabídka něčeho jiného než na Kališově jezeře.
Takovým pojítkem je Odra a právě u Bohumína je oblast, kde řeka Odra se vrací do svého přírodního meandrujícího rázu. A vy tam vlastně podporujete vodáctví. Přibližte, jak město může organizovat vodáctví?
Funguje to tak a funguje to velmi úspěšně. My jsme se dohodli se starobohumínskými hasiči, že tam budou zajišťovat provoz půjčovny lodí, protože tam přišlo také atraktivní přivést lidi do toho krásného prostředí.
Vyplouvá se přímo od hraničního mostu ve Starém Bohumíně a končí se v Zabełkówě kousek za soutokem Odry s Olší, tam je výstupní místo. To znamená, že hasiči přivezou vodákům loďky, dostanou je do vody a zase si je po těch dvou, dvou a půl hodinách jízdy vyzvednou v Polsku a přivezou zpátky na to původní místo.
Funguje nám rezervační systém na webu. Také je to velmi využívaná záležitost. Ale musím říct, že to není úplně jednoduchá projížďka. Často třeba i tím, jak je to přírodní památka, bývají tam různě popadané stromy. Takže je třeba aspoň trošku ty základy vodáctví znát anebo nepustit se tam úplně bezhlavě.
Jaké jsou další plány do budoucna s bohumínskými přírodními lokalitami? Bude k plážím Kališova jezera jezdit autobus? Uvažuje vedení města o zřízení kempu na svém území? A jaké další atraktivity Bohumín nabízí? Poslechněte si záznam pořadu K věci ČRo Ostrava, jehož hostem byl bohumínský místostarosta Igor Bruzl.
Související
-
Bohumínský Kališok si oblíbili potápěči i nudisti
Kališovo jezero je přírodní vodní nádrž, která se nachází přímo na polské hranici mezi městskými částmi Starý Bohumín a Bohumín-Šunychl. Jde o štěrkovnu, což vodu u...
-
Karvinské moře je majetkem města. Oblíbené lokalitě to má pomoci naplno rozvinout potenciál
Město Karviná odsouhlasilo nákup poddolovaných pozemků Karvinského moře. Jaké plány s ní Karviná má? Ptali jsme se náměstka karvinského primátora Andrzeje Bizońě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.