Drahý hrad

14. září 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Začaly Dny evropského dědictví. Řada lidí - natěšená, že uvidí něco extra a třeba i zadarmo se proto o víkendu vydala za pamětihodnostmi našeho kraje. Kvůli chaotickým informacím se však mnoho z nich za památkami zřejmě hned tak znovu nevypraví.

0:00
/
0:00

Dny evropského dědictví začaly v sobotu. Řada památek ale své tajné komnaty či poklady zpřístupnila jen v neděli odpoledne. Což ovšem po nevšedním zážitku lačnící veřejnosti nikdo pořádně neřekl, a tak se mnoho výletníků vracelo domů s nepořízenou.

Rozčarování si prožili také návštěvníci Slezskoostravského hradu, kteří se vydali vstříc rytířským slavnostem. Počasí přálo, organizátoři slibovali bohatý program a od doby, kdy cestu k hradu zjednodušila lávka, se za novou atrakcí hrnou davy. O víkendu se však ony davy zastavovaly před branami hradu. Organizátoři akce se totiž rozhodli z lidí vyždímat co nejvíce peněz: 150 korun dospělý, 70 korun dítě!

Neznám mnoho ostravských rodin, které bez mrknutí oka vypláznou pětistovku a jdou se veselit a utrácet dál. A tak se dovnitř odvážil jen málokdo. Uškodilo to všem. Nadšencům, kteří předváděli své šermířské umění, historické divadelní hry, prodejcům stylových suvenýrů a v neposlední řadě i samotným pořadatelům. Kdyby nasadili vstupné nižší, výdělky by měli podstatně vyšší. Podivný kalkul poškodil také samotnou myšlenku provozování hradu. Až do soboty jsem měl za to, že cílem je nabídnout areál a dění v něm co nejširší veřejnosti. Teď už si tím tak jistý nejsem.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.