Drahý hrad

14. září 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Začaly Dny evropského dědictví. Řada lidí - natěšená, že uvidí něco extra a třeba i zadarmo se proto o víkendu vydala za pamětihodnostmi našeho kraje. Kvůli chaotickým informacím se však mnoho z nich za památkami zřejmě hned tak znovu nevypraví.

0:00
/
0:00

Dny evropského dědictví začaly v sobotu. Řada památek ale své tajné komnaty či poklady zpřístupnila jen v neděli odpoledne. Což ovšem po nevšedním zážitku lačnící veřejnosti nikdo pořádně neřekl, a tak se mnoho výletníků vracelo domů s nepořízenou.

Rozčarování si prožili také návštěvníci Slezskoostravského hradu, kteří se vydali vstříc rytířským slavnostem. Počasí přálo, organizátoři slibovali bohatý program a od doby, kdy cestu k hradu zjednodušila lávka, se za novou atrakcí hrnou davy. O víkendu se však ony davy zastavovaly před branami hradu. Organizátoři akce se totiž rozhodli z lidí vyždímat co nejvíce peněz: 150 korun dospělý, 70 korun dítě!

Neznám mnoho ostravských rodin, které bez mrknutí oka vypláznou pětistovku a jdou se veselit a utrácet dál. A tak se dovnitř odvážil jen málokdo. Uškodilo to všem. Nadšencům, kteří předváděli své šermířské umění, historické divadelní hry, prodejcům stylových suvenýrů a v neposlední řadě i samotným pořadatelům. Kdyby nasadili vstupné nižší, výdělky by měli podstatně vyšší. Podivný kalkul poškodil také samotnou myšlenku provozování hradu. Až do soboty jsem měl za to, že cílem je nabídnout areál a dění v něm co nejširší veřejnosti. Teď už si tím tak jistý nejsem.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.