Dvě tváře ODS

9. duben 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Zrušení místní organizace politické strany je u nás jevem naprosto výjimečným. V našem kraji jsme ale takové radikální řešení mohli v poslední době zaznamenat už podruhé a vždy se týkalo ODS. Místní sdružení této strany v ostravském obvodě Krásné Pole přišlo o licenci loni na podzim, v Břidličné na Bruntálsku pak začátkem tohoto týdne.

Občanští demokraté spolu s komunisty v jedné městské, obvodní nebo obecní radě? To je přece nevhodné! Tak pravil poslední Kongres občanských demokratů. Pohnutky vrcholného orgánu strany k přijetí takového usnesení není tak těžké pochopit. Na voliče a sympatizanty ODS asi opravdu nepůsobí dobře, když za jedním radničním stolem vidí své představitele spolu s komunisty. Řada z nich to dokonce považuje za obdobu někdejší Národní fronty.

Opatření ODS je ale pádným důkazem toho, že přijmout sebelépe znějící usnesení je mnohem lehčí než ho následně naplnit. V našem kraji se zmíněné usnesení ODS týká několika místních sdružení této strany. Nestranný pozorovatel by předpokládal, že ve všech případech přijdou o licenci. Omyl! Oběťmi radikálního postupu se zatím staly jen Břidličná a Krásné Pole. O Třinci, Frenštátě pod Radhoštěm a Fulneku se sice na patřičných úrovních jednalo taky, ale spolupráci svých členů s komunisty tam ODS neshledala jako závadnou.

Ukázalo se tedy, že když dva dělají totéž, není to totéž. Co jedni exemplárně odskáčou, to druhým projde. Napadají mě dvě možná vysvětlení - buď v ODS praktikují metodu klasického dvojího metru anebo v ní funguje pozoruhodná míra nezávislosti okresních sdružení na stranickém centru. Návrhy na zrušení neposlušných stranických buněk totiž podávají právě okresní sdružení.

autor: Michal Svatoš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.