Festival Colours of Ostrava prodělal zatěžkávací zkoušku

11. červenec 2005

Čtvrtý ročník festivalu Colours of Ostrava je minulostí. Největší ostravský hudební svátek se letos odehrával ve znamení dobré hudby, ale také deště a bahna. "Barevný" festival včera pozdě večer uzavřelo dvouhodinové vystoupení amerického legendárního představitele funku George Clintona a jeho dvacetihlavého souboru Parliament/Funkadelic.

Hlavní hvězda večera nastoupila na pódium důstojným krokem až dvacet minut poté, co její kapela začala "žhavit" tančící publikum říznou porcí energické hudby. Přestože bylo zcela zřejmé, kdo je pánem publika, nechal Clinton dostatek prostoru také svým spoluhráčům. Jedním z nich byl i klávesista Bill Worrell, jenž v podvečer udělal velkou radost předskakujícímu domácímu souboru Monkey Business. S kapelou, jejímž inspiračním zdrojem je i Clintonův hudební styl, si totiž krátce neplánovaně "zajamoval".

Největší hvězdou programu předchozího festivalového dne byla bezesporu portugalská zpěvačka Mariza. Svým temperamentem rozehřála několikatisícové publikum, které ji nechtělo pustit ze scény. Většina písní, které při jejím vystoupení zazněla, je ve stylu fado (v českém překladu osud nebo úděl).

Logo

"Fado je hudba stará přibližně 200 let. Vznikla v Lisabonu na počátku 19. století. Její kořeny najdeme v Africe a v brazilských přístavech. Texty vypovídají o životě, štěstí, smutku, o ztracené lásce, žárlivosti, vášni, o kterékoliv stránce života. Tyto pocity jsou společné všem lidem, proto mu návštěvníci festivalu tak dobře rozuměli," prozradila nám o fadu Mariza, která pak udělila českým příznivcům kratší lekci ze zpěvu v portugalštině. Učila je také správnému fanouškovskému nasazení.

Celkem se během tří dnů na pódiích osmi scén vystřídalo přes sto kapel a dýdžejů z celého světa a napříč žánry. Jejich vystoupení shlédlo přes 12 tisíc spokojených návštěvníků. "Atmosféra byla vynikající, jsem spokojená," zhodnotila paní ve středním věku. "Nezažil jsem tady nic, co by se mi nelíbilo," doplnil v drtivé většině kladné hodnocení mladý muž odněkud ze Slovenska.

Vděk za déšť
Vynikající atmosféru festivalu tak nenarušily ani přívaly deště, který provázel téměř celý letošní ročník Colours of Ostrava. "Lidé to zvládli, byli úžasní. Skončilo naše trauma - co by se stalo, kdyby propršel festival. Teď už víme, že nic. Lidé si umí užít dobrou hudbu za každého počasí," konstatovala ředitelka přehlídky Zlata Holušová.

Čtvrtý ročník nabídl také několik novinek. Patřila mezi ně například soutěž určená začínajícím kapelám stylu world music. Vyhrála ji pražská formace Posmrtné zkušenosti se zpěvákem Miloslavem Kočím.

"To je kapela, která míchá pop, jazz, hip-hop, reggae, vážnou muziku. Z toho vytváří jakýsi spletenec, který je pro někoho zmatený, pro někoho libozvučný. Teď nás čeká natáčení desky. Bude asi hodně nízkorozpočtová, ale jsme vděční za to, že se bude natáčet," řekl po vystoupení zpěvák vítězné kapely.

autoři: tif , Darina Mikulenková , Romana Kubicová
Spustit audio

Více z pořadu