Forrest Gross

13. září 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Za dveřmi jsou další volby. Měli bychom za tu možnost být vděční a nenechat se otrávit, ale četnost voleb a nakonec i předvolební kampaně k postupné otravě vedou. Jedna z nich právě začíná.

0:00
/
0:00

Jsem demokrat. Sociální demokrat. Tato nadlehčená parafráze mě napadne, kdykoli vidím předvolební billboard nejmladšího ministerského předsedy Stanislava Grosse. Jednoduchá věta s jednoduchou grafikou vedle jednoduše vložené fotografie politika ve mně jako ve voliči vyvolává potřebu najít za tou jednoduchostí něco hlubšího. Bohužel jsem se ale zatím nedostala dál než k parafrázování. Podobně se představoval filmový hrdina, americká obdoba českého Járy Cimrmana, Forrest Gump. Dobrý den, jsem Forrest. Forrest Gump.

Národem oblíbený prosťáček se proslavil jen tím, že byl vždy ve správnou chvíli na správném místě a přitočil se k událostem, které poobrátily kolo dějin. Byl na společných televizních záběrech s prezidenty a věřil, že "Život je jako bonboniéra - nikdy nevíš, jaký kousek si vytáhneš". Podobně to chodí v politice. Prostě jen poslepu ukážete na někoho, koho chcete mít na vysokém postu v úřadu, a nevšimnete si, že bonboniéra byla prošlá a náplň je zkažená. Ale v podstatě se nic neděje, jenom si pokazíte chuť.

Forrestu Gumpovi se podařil neuvěřitelný kousek hodný velkého politika. Jednoho dne se rozběhl a během několika dnů měl desítky, stovky a tisíce následovníků. Vedl je napříč velkou zemí až do chvíle, kdy už se mu běžet nechtělo. Následovníci v několikaletém namáhání svalů doufali v nějaký smysl a cíl. Marně. Ale zapomeňme na Forresta Gumpa. Napadá mě totiž ještě jedna paralela. Byl jednou jeden agent ve službách Jejího veličenstva britské královny. Jmenuji se Standa. Standa Gross. Raději nedomyslet...

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.