Francie si vybírá hudební úroky

Francii patřily v minulosti obrovské kolonie a kulturně je s nimi dodnes úzce spojena. Například hudební výměna mezi Severní Afrikou a Francii připomíná proudící řeku, která podle potřeby obrací tok.

Když Alžír a Maroko získaly nezávislost, značná část obyvatel obou zemí vzala zavděk možnosti přestěhovat se do Francie a marocká a alžírská hudba je dnes proto vlivnou součástí francouzské scény.

K imigrantům se od 60. let přidali také umělci, kteří se narodili už Francii, a tak má dnes francouzská popová a rocková hudba občas výrazné kosmopolitní příchutě.

Dokládají to nahrávky zpěvaček Alima a Iness Mezel, skupin Finzi Mosaïque Ensemble a Orchestre National de Barbes nebo dvojčat Jessica a Caroline Jeandon, které si říkají Isaya a vystoupí zanedlouho na festivalu Colours of Ostrava.

Nahrávky zmíněných interpretů zařadil Jiří Moravčík do svého pořadu Hudba ze zapadlých vesnic (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ hned pod titulkem). Tento i další díly pořadu o world music pak najdete v iRadiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.